Papież: ekonomia bez podstaw etycznych prowadzi do mentalności odrzucania

  • PAP
opublikowano: 11-11-2019, 16:00

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że ekonomia, która nie ma postaw etycznych, prowadzi do mentalności "wykorzystaj i wyrzuć". Dodał, że pilnie potrzebny jest "sprawiedliwy i niezawodny system ekonomiczny", zdolny odpowiedzieć na najtrudniejsze wyzwania.

W przemówieniu wygłoszonym w Watykanie podczas spotkania z członkami Rady na rzecz Kapitalizmu Inkluzywnego papież podkreślił, że dla prawdziwego rozwoju nie wystarczy to, żeby "zgadzały się rachunki".

"Spojrzenie na niedawną historię, zwłaszcza kryzys finansowy roku 2008, pokazuje nam, że zdrowy system ekonomiczny nie może być oparty na krótkoterminowych zyskach kosztem rozwoju i inwestycji - produktywnych, zrównoważonych i społecznie odpowiedzialnych w długiej perspektywie" - oświadczył Franciszek.

Wyraził przekonanie, że prawdziwy rozwój nie może ograniczać się do samego wzrostu gospodarczego, ale musi także "sprzyjać promocji każdego człowieka i całego człowieka".

"System ekonomiczny pozbawiony aspektu troski etycznej nie prowadzi do bardziej sprawiedliwego porządku społecznego, ale do mentalności +wykorzystaj i wyrzuć+" - ostrzegł papież.

"Przeciwnie - dodał - kiedy uznajemy wymiar moralny życia ekonomicznego, jesteśmy w stanie działać z braterską miłością, pragnąc, poszukując i strzegąc dobra innych i ich integralnego rozwoju".

Apelując o sprawiedliwy system ekonomiczny, Franciszek stwierdził, że musi on być w stanie "odpowiedzieć na najbardziej radykalne wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się ludzkość i planeta".

Kapitalizm - wskazał - musi stać się "bardziej włączającym narzędziem dla integralnego ludzkiego dobra", by odejść od "gospodarki wykluczenia" i zredukować przepaść, jaka oddziela dużą część ludzi od dobrobytu, którym cieszą się nieliczni".

"Wzrost poziomów ubóstwa w skali globalnej świadczy o tym, że nierówności przeważają nad harmonijną integracją osób i narodów" - ocenił papież.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy