Papież: żądza posiadania prowokuje przemoc i śmierć

PAP
22-02-2011, 12:19

W Orędziu na Wielki Post Benedykt XVI przestrzegł przed pokusą posiadania i chciwością, gdyż wywołują one "przemoc, nadużycia władzy i śmierć". Apelując o praktykowanie jałmużny papież zachęcił wiernych, aby odwrócili spojrzenie od własnego "ja".

W ogłoszonym we wtorek w Watykanie orędziu Benedykt XVI napisał: "Na naszej drodze znajdujemy się przed pokusą posiadania, chciwością pieniędzy, która usidla prymat Boga w naszym życiu".

"Żądza posiadania prowokuje przemoc, nadużycia władzy i śmierć; dlatego Kościół, szczególnie w czasie wielkopostnym, wzywa do praktykowania jałmużny, to znaczy zdolności do dzielenia się. Natomiast bałwochwalcze służenie dobrom materialnym nie tylko oddala od drugiej osoby, ale odziera człowieka, czyni go nieszczęśliwym, łudzi go, nie urzeczywistniając tego, co obiecuje, ponieważ umieszcza rzeczy materialne na miejscu Boga" - podkreślił papież.

Zapytał następnie: "Jak pojąć ojcowską dobroć Boga, jeśli serce jest pełne siebie samego i swoich własnych projektów, którymi łudzimy się, że możemy zapewnić sobie bezpieczną przyszłość?".

"Wielki Post uczy żyć w świecie coraz bardziej radykalną miłością Chrystusa. Post, który może mieć różne motywacje, nabiera dla chrześcijanina znaczenia głęboko religijnego: czyniąc nasz stół uboższym, uczymy się pokonywać egoizm, aby żyć w logice daru i miłości; znosząc pozbawienie czegoś - i to nie tylko zbytecznego - uczymy się odwracać spojrzenie od naszego +ja+, aby odkryć Kogoś obok nas i rozpoznać Boga w obliczach tylu naszych braci" - wskazał Benedykt XVI w swym orędziu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Papież: żądza posiadania prowokuje przemoc i śmierć