Para USD/PLN buduje lokalną konsolidację

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 27-04-2017, 17:09

Na notowaniach USD/PLN oglądaliśmy od rana budowanie lokalnej konsolidacji, wykształconej po wczorajszym odbiciu. Odbicie to stanowi póki co jedynie krótkoterminową korektę dynamicznych spadków z początku tego tygodnia.

W tym tygodniu przełamane zostały na tej parze marcowe i jednocześnie tegoroczne ekstrema. W poniedziałek notowania sforsowały długoterminową linię trendu wzrostowego z genezą w maju 2015 roku i jednocześnie dolne ograniczenie kanału wzrostowego. Pokonanie tego wsparcia oraz wcześniejszy pozytywny test średnioterminowej linii trendu spadkowego z genezą w grudniu ubiegłego roku stanowią potwierdzenie kontynuacji sekwencji spadkowej zainicjowanej w końcówce zeszłego roku. Otwiera to drogę do dalszej przeceny. Pierwszym celem notowań jest obecnie strefa wsparć wyznaczana przez równość obecnej fali spadkowej z tą wykształconą od połowy grudnia ub. r. do początku lutego tego roku oraz minima z sierpnia 2016 r. (3,7675 – 3,80). Wariant ten będzie obowiązujący dopóki kurs nie wróci powyżej wspomnianej linii trendu wzrostowego (obecnie poziom 3,91).

EUR/PLN

Spadki są natomiast kontynuowane na notowaniach EUR/PLN. Po wykształconym wczoraj i dziś rano rachitycznym odbiciu, które przyjęło bardziej kształt wąskiej konsolidacji, dziś ponownie na tym rynku przewagę przyjęła strona podażowa. Zejście poniżej minimów z 30 marca (4,21) będzie stanowiło sygnał potwierdzający zakończenie korekty wzrostowej z kwietnia. Oznaczałoby to kontynuację spadków w średnim terminie – modelowy zasięg fali spadkowej z połowy marca wyznacza poziom równości fal w dół w ramach sekwencji spadkowej z grudnia 2016 r. – 4,12. Wcześniej istotnym wsparciem będzie jednak poziom 61,8% zniesienia sekwencji wzrostowej z 2015 roku (4,1740).

Scenariusz spadkowy będzie obowiązujący dopóki kurs omawianej pary pozostanie poniżej poziomu 4,30 (61,8% zniesienie spadków z marca oraz linia trendu wzrostowego z genezą w kwietniu ubiegłego roku).

GBP/PLN

Sygnału potwierdzającego zakończenie kwietniowej korekty wzrostowej nie ma póki co na parze GBP/PLN. Odbicie zapoczątkowane w końcówce marca zatrzymało się w okolicy szczytów ze stycznia i lutego, a także na poziomie średnioterminowej linii trendu spadkowego (poziom 5,1250). Poniedziałkowe otwarcie luką w dół i kontynuacja spadków we wtorek stanowiły pierwszy sygnał zakończenia wspomnianej korekty z ostatnich tygodni, a potwierdzeniem tego będzie zejście kursu poniżej strefy wsparć rozciągającej się od 4,8450 do 4,89 (linia trendu wzrostowego, marcowe minima i 78,6% zniesienie odbicia z końcówki 2016 roku).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy