Park jedenastu biurowców z własnym peronem

Małgorzata Grzegorczyk
07-07-2006, 00:00

Spółka chce postawić pod Krakowem 11 budynków za 150 mln EUR. Jeden już jest, dwa są w budowie. Wszystkie w strefie ekonomicznej.

Kraków Business Park (KBP), prywatna spółka założona w 1998 r. przez dwóch Amerykanów, Brytyjczyka i Polaka, która w 2002 r. postawiła w podkrakowskim Zabierzowie pierwszy biurowiec, mocno inwestuje.

— Budujemy dwa budynki po 11 tys. mkw. każdy. Jeden z nich zajmie Shell — mówi Adam Świech, prezes Kraków Business Park.

Shell zamierza otworzyć tu centrum finansowe, w którym zatrudni 800 osób. Biurowiec jest objęty Krakowską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wynajmują go m.in. Delphi, Prokom Software i ACS. Kolejne dwa również zostały objęte strefą.

Prywatna stacja

To nie wszystkie inwestycje KBP.

— Budujemy stację kolejową w centrum Kraków Business Park. Prosto z peronu będzie można się dostać do biurowców. Do Krakowa jedzie się 7 min, do Katowic 30 min. Będziemy łatwo dostępni dla 7 mln ludzi. W przyszłości może zatrzymają się tu także pociągi międzynarodowe — dodaje Adam Świech.

Koszt budowy stacji to 7 mln zł. Ma być gotowa w listopadzie.

Kolejne projekty zależą od zapotrzebowania.

— Rozmawiamy z firmami, które chcą przenieść się do Krakowa. Mamy klientów na 30-40 tys. mkw. Na przełomie lat 2007-08 powstaną kolejne dwa budynki. Do 2009 r. powinno ich być 6-7 — zapowiada prezes Kraków Business Park.

Docelowo spółka chce mieć ich 11. Każdy stoi na 1-hektarowej działce, z czego połowę zajmuje zieleń. Koszt jednego budynku to 14 mln EUR. Może w nim pracować około 1000 osób. KBP wspomaga się kredytami bankowymi. Gdy znajdzie klientów, buduje biurowiec w ciągu 12 miesięcy.

Strefa business

Rozwój KBP jest ściśle związany ze specjalną strefą ekonomiczną.

— Inwestorów bardzo interesuje możliwość zwolnień podatkowych — podkreśla prezes.

— W czerwcu ubiegłego roku włączyliśmy do strefy trzy budynki: stojący i dwa obecnie budowane, a 18 lipca będą włączone kolejne dwa — mówi Krzysztof Krzysztofiak, prezes Krakowskiej SSE.

Prezes podkreśla, że Kraków Business Park to dobra lokalizacja, która pozwala firmom na ekspansję. Korzysta z tego jeden z pierwszych klientów — Delphi.

— Ponad dwa lata temu przenieśliśmy tu biuro siedziby głównej, a później również 170-osobową grupę inżynierów z Centrum Technicznego. Zamierzamy w ciągu dwóch lat zatrudnić jeszcze 200 inżynierów elektroników — zapowiada Agnieszka Przymusińska z Delphi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Park jedenastu biurowców z własnym peronem