Park rozrywki ciąży Imtechowi

  • Emil Górecki
opublikowano: 20-03-2014, 00:00

Niedoszły wykonawca Adventure World Warsaw widzi światełko w tunelu. Sytuacja się poprawia — z wyjątkiem Polski i Niemiec.

Aż 696,6 mln EUR straty netto zanotowała w 2013 r. holenderska spółka Royal Imtech. Jej przychody spadły o 8 proc., do 4,9 mld EUR. Nie był to wielki szok dla inwestorów — rok wcześniej strata wyniosła 235,6 mln EUR, a trzęsienie ziemi dopiero się zaczynało. Wczoraj na giełdzie w Amsterdamie kurs akcji spadł jedynie o 3 proc.

Problemy spółki wynikały z nieprawidłowości w spółce Imtech Germany. W jej strukturzedziałała polska dywizja, która w lipcu 2012 r. podpisała wartą 620 mln EUR umowę na budowę parku rozrywki Adventure World Warsaw pod Grodziskiem. Specjalne dochodzenie wykazało, że przy tej umowie pominięto wszystkie procedury ostrożnościowe, a budowę finansował sam Imtech. W jego rezultacie wdrożono program restrukturyzacyjny, zmieniono zarządy zarówno spółki matki, jak i niemieckiej spółki zależnej.

— Ubiegły rok zapisze się jako burzliwy okres zmian i naprawy po wydarzeniach w Niemczech i Polsce. Główny wpływ na stratę netto miały pozycje nieoperacyjne, takie jak odpisy aktualizujące wartość, koszty restrukturyzacji i koszty finansowe. W ostatnim kwartale roku odnotowaliśmy dobre wyniki operacyjne w większości naszych oddziałów. Nie dotyczy to niemieckiego oddziału firmy. Dlatego rozpoczęliśmy wdrażanie programu „Neue Imtech”, którego celem jest poprawa wyników w Niemczech — mówi Gerard van de Aast, prezes Royal Imtech.

Imtech podpisał porozumienie z głównymi pożyczkodawcami i dostawcami materiałów, które daje mu dostęp do 1,3 mld EUR kredytów i obligacji, a także 843 mln EUR kredytowych linii gwarancyjnych. Do pełnego sukcesu brakuje zgody jednego z banków na wydłużenie terminu spłaty długu do lipca 2017 r. Obecny harmonogram zakłada spłatę w listopadzie 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane