Park z Nowej Soli przyciągnął gigantów

MBE
02-08-2011, 10:26

W 40-tys. mieście będą działać centra Hewlett Packard i Siemens.

Rusza budowa Parku Technologii i Logistyki Przemysłu Interior w Nowej Soli.
Wczoraj podpisano umowę o dofinansowanie tej inwestycji. Wsparcie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego pokryje połowę kosztu budowy obiektu, który wyniesie prawie 23 mln zł.

Park ma już wykonawcę. Na początku lipca Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy Interior, spółka realizująca inwestycję, rozstrzygnęła przetarg, w którym zwyciężyła firma San-Bud Nieruchomości z Zielonej Góry.
W parku znajdą się laboratoria, biura, data center oraz sale konferencyjne i hala produkcyjna. Już podpisano pierwsze umowy z firmami, które będą w nim działać. Sinersio z Poznania stworzy w nim data center, służący do przetwarzania danych, a Hewlett- Packard je wyposaży.
- Ten światowy gigant stworzy też u nas centrum kompetencji, w którym będzie szkolić studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz przyszłych operatorów najnowszych technologii – mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

W parku Interior powstanie też drugie centrum kompetencji firmy Siemens, która będzie prezentować w nim nowe technologie związane z automatyką przemysłową i budynkową.
- Przy współudziale firm, które u nas działają chcemy stworzyć coś w rodzaju centrum szkoleniowego na wzór tych, które funkcjonują na przykład w Niemczech. Prowadzimy rozmowy na temat bliskiej współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz z innymi partnerami. Mam świadomość, że by miasto się rozwijało trzeba do niego nie tylko ściągnąć inwestorów, ale także ich utrzymać. By zatrzymać fabryki stosujące proste technologie – bo takie w pierwszej kolejności stawiają u nas inwestorzy – trzeba stworzyć warunki, by firmy mogły je rozwijać i podnosić poziom ich zaawansowania technologicznego. To dopiero da nam gwarancję, że inwestorzy zapuszczą u nas korzenie – przekonuje prezydent Tyszkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Park z Nowej Soli przyciągnął gigantów