Czytasz dzięki

Parki podążają za słońcem

Barbara Warpechowska
opublikowano: 09-07-2015, 22:00

W odnawialne źródła energii (OZE) inwestują przedsiębiorcy i osoby prywatne.

Dzięki dofinansowaniu z krajowych i unijnych funduszy na ekologiczne rozwiązania coraz częściej decydują się parki naukowo-technologiczne. Liczy się nie tylko energia na własne potrzeby, ale także prowadzenie badań naukowych.

Laboratorium w Gorzowie...

Jednym z przykładów jest Gorzowski Ośrodek Technologiczny, który ma laboratorium chemiczne, a niebawem otworzy fizyczne i elektroniczne. W ramach rozbudowy zostanie wykonana zewnętrzna instalacja elektroenergetyczna oraz ogniwa fotowoltaiczne stojące na trackerach i na dachu budynku. Projekt przewiduje też montaż pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych.

— Planujemy też budowę dwóch boisk sportowych wraz z oświetleniem, wykonanie ścieżek z kamienia oraz systemu sterowania i nadzoru — mówi Sławomir Reszke, prezes firmy Opeus Energia, wykonującej inwestycję w systemie zaprojektuj i wybuduj.

...w Katowicach...

W katowickim Euro-Centrum powstanie jedna z najbardziej zaawansowanych badawczych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Jest elementem Laboratorium Inteligentnych Sieci Energetycznych. Chodzi o zastosowanie wiat solarnych do produkcji prądu na użytek parku. Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum to jeden z najbardziej innowacyjnych ośrodków w Polsce. Na jego terenie znajduje się m.in. budynek pasywny — przykład zastosowania nowoczesnych technologii pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł i jej efektywnego zagospodarowania. Budowana instalacja fotowoltaiczna będzie uzupełnieniem istniejących paneli i zostanie włączona do laboratorium, co pozwoli na pomiary porównawcze dla różnych lokalizacji paneli w tych samych warunkach nasłonecznienia.

Założeniem jest montaż paneli na dachach i fasadach dwóch kolejnych budynków parku i budowa wiat solarnych (carportów). To ekonomiczne rozwiązanie przyjazne środowisku. Zależnie od wyposażenia może działać jako elektrownia albo wiata garażowa. Niezależnie od pory roku carporty nie potrzebują zasilania w energię elektryczną z tradycyjnych źródeł, a przy okazji wykorzystują wolną powierzchnię dachową i parkingową. Instalacja w Katowicach różnić się będzie od tradycyjnych farm fotowoltaicznych zastosowaniem nowych rozwiązań. W wybranych modułach umieszczone zostaną czujniki temperatury, których zadaniem będzie zbieranie danych dla celów badawczych i porównawczych.

... i Gdańsku

W Centrum Hewelianum powstał system fotowoltaiczny zbudowany na konstrukcji dostosowującej się do położenia Słońca. Zainstalowano w nim 31 paneli fotowoltaicznych, z tego dziewięć na nasypie nad budynkiem dawnych koszar adaptowanych na cele wystawienniczo-edukacyjne. Pozostałe umieszczono na dachu laboratorium. Powierzchnia czynna paneli wynosi 51,25 m kw., a moc znamionowa 7,44 kW.

Postawy proekologiczne

Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce wynosi około 40 MWp. Inwestycje w parkach naukowo-technicznych, w których można sprawdzić korzyści wykorzystania OZE, mają walor edukacyjny, kształtują postawy proekologiczne. Laboratoria pozwalają prowadzić badania i symulacje, testować rozwiązania techniczne, prowadzić szkolenia z zakresu energetyki odnawialnej i elektroenergetyki, informować o branżowych nowościach.

— Ostatnią nowinką jest wykorzystywanie tzw. trackerów dwuosiowych, dzięki którym moduły podążają za Słońcem w płaszczyźnie pionowej i poziomej, co gwarantuje prostopadłe ustawienie paneli w stosunku do kąta padania światła słonecznego — mówi Sławomir Reszke. I dodaje, że jeszcze kilka lat temu kadra jego firmy musiała za granicą podpatrywać instalacje fotowoltaiczne i ekipy montażowe. Dzisiaj można badać instalacje takie instalacje w Polsce.

— Mam nadzieję, że będzie to miało ogromny wpływ na budowanie świadomości ekologicznej i przyczyni się do kształcenia pracowników, których dzisiaj jeszcze brakuje — mówi Sławomir Reszke.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane