Parlament Europejski przyjął dyrektywę o recyklingu baterii i akumulatorów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-12-2005, 19:04

Możliwość pozostawiania zużytych baterii i akumulatorów w sklepach, w których się je kupiło, oraz ponoszenie kosztów ich zbiórki i recyklingu przez producentów, zakłada dyrektywa przyjęta we wtorek przez Parlament Europejski (PE).

Możliwość pozostawiania zużytych baterii i akumulatorów w sklepach, w których się je kupiło, oraz ponoszenie kosztów ich zbiórki i recyklingu przez producentów, zakłada dyrektywa przyjęta we wtorek przez Parlament Europejski (PE).

Komisja Europejska przedstawiła projekt tego rozwiązania w listopadzie 2003 roku. Jego celem jest m.in. zapobieganie stosowaniu w bateriach i akumulatorach metali ciężkich oraz ulepszanie ich zbierania, przetwarzanie i recyklingu.

Europarlamentarzyści, opowiadając się za dyrektywą, przypominali, że każdego roku na śmietniki trafia tysiące ton zużytych baterii i akumulatorów, mimo, iż zawierają tak niebezpieczne metale jak rtęć, ołów czy kadm.

Zgodnie z przyjętą przez PE dyrektywą kraje członkowskie będą zobowiązane do wyznaczenia tzw. minimalnych celów zbiórki i recyklingu, a producenci będą ponosić koszty zbiórki i przetwarzania baterii i akumulatorów, po odliczeniu zysku ze sprzedaży odzyskanych materiałów.

Państwa UE mają też zobowiązać dystrybutorów by informowali klientów o możliwości oddania zużytych baterii do sklepów.

Dyrektywa zakłada też wspieranie badań i zachęcanie do produkcji baterii i akumulatorów zawierających mniejsze ilości niebezpiecznych substancji.

Przyjętą przez PE regulację musi jeszcze zatwierdzić Rada UE. Dyrektywa wejdzie w życie z chwili jej opublikowania, a członkowie UE będą mieli dwa lata na wdrożenie jej zapisów.

Patrycja Rojek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane