Parlament Europejski przyjął kontrowersyjny projekt REACH

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-11-2005, 12:51

Parlament Europejski przyjął w czwartek jeden z najbardziej kontrowersyjnych obecnie projektów legislacyjnych - tzw. pakiet REACH na temat chemikaliów, który zmusza producentów do rejestracji i testowania chemikaliów używanych w tysiącach przedmiotów życia codziennego - począwszy od komputerów i środków czystości po meble czy samochody.

Parlament Europejski przyjął w czwartek jeden z najbardziej kontrowersyjnych obecnie projektów legislacyjnych - tzw. pakiet REACH na temat chemikaliów, który zmusza producentów do rejestracji i testowania chemikaliów używanych w tysiącach przedmiotów życia codziennego - począwszy od komputerów i środków czystości po meble czy samochody.

Celem REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals - czyli rejestracja, ocena i udzielanie zezwoleń na chemikalia) jest ochrona zdrowia ludzi oraz środowiska.

Ocenia się, że na rynku europejskim w obrocie znajduje się obecnie ponad 100 tys. produktów chemicznych, a większość z nich nigdy nie została przebadana pod względem długoterminowego oddziaływania. Niektóre badania naukowe wykazują tymczasem, że takie choroby jak astma, deformacje narządów płciowych i pewne rodzaje nowotworów są często wynikiem dużego stężenia szkodliwych substancji chemicznych w codziennym otoczeniu.

Głosowanie nad ponad tysiącem poprawek trwało przeszło dwie godziny i ich szczegółowa analiza zajmie zapewne kilka godzin. Za pakietem REACH głosowało 407 eurodeputowanych, przeciw 155 i 41 się wstrzymało.

REACH ma wprowadzić nieistniejący dotąd jednolity system rejestracji substancji chemicznych produkowanych w ilości powyżej tony na przedsiębiorstwo rocznie. Zobowiąże przedsiębiorstwa z branży do testowania, a następnie dostarczania informacji na temat bezpieczeństwa przemysłowych związków chemicznych. Przeszła ponadto poprawka mówiąca o tym, iż chemikalia wzbudzające szczególne obawy będą - tam, gdzie to możliwe - zastępowane bardziej bezpiecznymi dla zdrowia alternatywnymi substancjami.

Mimo to, przeciw pakietowi głosowali zieloni, gdyż uznali, że nie jest wystarczająco rygorystyczny.

Przyjęto też rozwiązanie "jedna substancja - jedna rejestracja", co nakłada na firmy obowiązek - z pewnymi zastrzeżeniami - dzielenia się informacjami o rejestrowanych przez siebie substancjach.

Czwartkowe głosowanie w PE nie zakończy prac nad REACH. Teraz to państwa członkowskie będą musiały osiągnąć porozumienie, obradując w ramach Rady UE. Przewiduje się, że część krajów, zwłaszcza nordyckie, tradycyjnie przywiązujące dużą wagę do ochrony środowiska, będą chciały uczynić REACH bardziej rygorystycznym.

Projekt najwcześniej zacznie obowiązywać pod koniec 2006 roku.

Rozporządzenie REACH to po dyrektywie usługowej najbardziej problematyczny projekt legislacyjny w Unii Europejskiej, który od dwóch lat jest przedmiotem ogromnego zainteresowania lobbystów oblegających unijne instytucje. Z jednej strony są to obrońcy środowiska, którzy chcą jak najostrzejszej wersji rozporządzenia. Z drugiej strony naciskają firmy, dla których rozporządzenie oznacza wzrost kosztów.

Inga Czerny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane