Parlament Europejski solidarny z Polską w sporze mięsnym z Rosją

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 12-12-2006, 18:58

PE przyjmie w środę rezolucję, wzywajacą UE do solidarności z Polską, dyskryminowaną w sporze handlowym z Rosją.

Parlament Europejski przyjmie w środę rezolucję, w której wzywa Unię Europejską do solidarności z Polską, dyskryminowaną zdaniem eurodeputowanych w sporze handlowym z Rosją.

"Unia Europejska powinna wykazać się konieczną solidarnością z wszystkimi krajami członkowskimi, dyskryminowanymi przez rosyjską politykę handlową, a w szczególności z Polską" - brzmi projekt rezolucji, której treść została zaakceptowana przez wszystkie frakcje polityczne, łącznie z socjalistami i komunistami.

Eurodeputowani wzywają w dokumencie Komisję Europejską i rząd rosyjski do pilnego rozstrzygnięcia sporów handlowych pomiędzy krajami członkowskimi a Rosją. Poza embargiem na polskie mięso, chodzi też o ograniczenie importu ryb z Estonii, a także rosyjskie zapowiedzi nałożenia embarga na import mięsa z innych krajów UE od stycznia 2007 roku.

Rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) poinformowała we wtorek, że od 15 grudnia może zacząć wydawać zezwolenia na wwóz do Rosji po 1 stycznia 2007 roku mięsa z tych krajów Unii Europejskiej, które zagwarantują bezpieczeństwo dostaw.

"Gotowi jesteśmy od 15 grudnia rozpocząć wydawanie zezwoleń na wwóz w przyszłym roku mięsa z Unii Europejskiej do Rosji, ale tylko z tych krajów, które podpiszą z nami dwustronne protokoły (do memorandum między Federacją Rosyjską i UE w sferze weterynaryjnej), gwarantujące bezpieczeństwo dostaw" - oświadczył szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert, cytowany przez agencję Interfax.

Z powodu rosyjskiego embarga na polskie mięso Warszawa zgłosiła weto wobec przyjęcia unijnego mandatu niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji z Moskwą w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie UE-Rosja. Negocjacje miały rozpocząć się 24 listopada podczas szczytu UE-Rosja w Helsinkach z udałem prezydenta Władimira Putina.

Jednocześnie eurodeputowani wyrażają zaniepokojenie serią morderstw, których ofiarami stały się w ostatnim czasie osoby, które sprzeciwiły się obecnemu rządowi w Moskwie i zaangażowały się w walkę na rzecz praw człowieka w Rosji. Eurodeputowani wskazali na śmierć dziennikarki Anny Politkowskiej.

"Naciskamy, by Komisja Europejska i rządy państw UE reagowały z większą stanowczością i podkreślały, że partnerstwo z Rosją będzie poważnie naruszone, jeśli Rosja nie udowodni, że jest zdolna do determinacji w przeprowadzeniu śledztw mających na celu ustalenie autorów tych zbrodni" - czytamy w projekcie rezolucji.

(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane