Parlament Krymu znacjonalizował ukraińskie firmy naftowo-gazowe

PAP
opublikowano: 17-03-2014, 15:23

Parlament Krymu uchwalił w poniedziałek nacjonalizację znajdujących się na terenie Półwyspu Krymskiego ukraińskich spółek sektora naftowo-gazowego Czornomornaftohaz i Uktranshaz. Poinformowano o tym na stronie internetowej parlamentu w Symferopolu.

Na własność Republiki Krymu - taką nazwę nosi od poniedziałku Autonomiczna Republika Krymu - przeszło także teodozyjskie przedsiębiorstwo ds. zaopatrzenia w produkty naftowe.

Nacjonalizacji tych przedsiębiorstw, jak pisze agencja ITAR-TASS, dokonano "w celu zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego i energetycznego, warunków dla wydobycia, magazynowania i przesyłu zasobów na terenie Republiki Krymu, zaopatrzenia mieszkańców Krymu w źródła energii".

W minionym tygodniu przedstawiciel władz Krymu powiedział, że krymskie władze mogą sprzedać firmę Czornomornaftohaz takiej kompanii, jak rosyjski Gazprom.

Wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew oświadczył, że Krym utworzył swój bank centralny i spodziewa się pomocy od Rosji w wysokości 30 mln dolarów. Według cytowanego przez Interfax Temirgalijewa Rosja przyśle na Krym "w nadchodzących dniach" 1 mld rubli w celu stabilizacji sytuacji finansowej. Wicepremier Krymu powiedział, że później bank centralny będzie działał jako oddział rosyjskiego banku centralnego.

Cytowany przez AFP premier Krymu Siergiej Aksjonow poinformował w poniedziałek, że Rosja już przekazała na Krym pomoc w wysokości 15 mld rubli (295 mln euro).

W kilka godzin po zwróceniu się władz w Symferopolu do Rosji o przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej, Aksjonow napisał na Twitterze: Dziś Federacja Rosyjska zaoferowała Republice Krymu pomoc w wysokości 15 mld dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane