Parlament Ukrainy odrzucił projekt przyszłorocznego budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 15:09

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) odrzuciła w czwartkowym głosowaniu projekt budżetu na przyszły rok. W czasie debaty pod gmachem Rady przeciwko budżetowi demonstrowało kilka tysięcy górników i członków związków zawodowych.

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) odrzuciła w czwartkowym głosowaniu projekt budżetu na przyszły rok. W czasie debaty pod gmachem Rady przeciwko budżetowi demonstrowało kilka tysięcy górników i członków związków zawodowych.

Zebrani pod parlamentem trzymali transparenty głoszące, że "budżet rozwoju może zapewnić tylko władza radziecka", oraz domagali się, by prezydent Wiktor Juszczenko i "ministrowie-kapitaliści" podzielili się zarobkami z robotnikami i rolnikami.

Zgodnie z obowiązującą procedurą, dla uchwalenia budżetu parlament powinien zaakceptować wnioski i propozycje komitetu budżetowego, wniesione do projektu zaproponowanego przez rząd.

Minister finansów Ukrainy Wiktor Pynzenyk, przemawiając do deputowanych przed głosowaniem powiedział, że rząd nie może zgodzić się z wysuniętymi przez komitet budżetowy propozycjami, które zmierzają do zwiększenia wydatków o 10 mld hrywien (ok. 2 mld dolarów).

Pynzenyk skrytykował również pomysły zwiększenia deficytu budżetowego z 1,9 proc. produktu krajowego brutto do 3 proc. "Taki deficyt jest dla Ukrainy krytyczny (...). Propozycja ta oznacza pożyczanie pieniędzy i życie na kredyt" - podkreślił minister.

Deputowani nie przychylili się jednak do argumentów rządu i projekt przyszłorocznego budżetu odrzucili. Teraz, zgodnie z prawem budżetowym, parlament zobowiązany jest głosować nad każdą propozycją dotyczącą projektu budżetu oddzielnie. Wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Adam Martyniuk poinformował, że propozycji tych jest 2200.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane