Czytasz dzięki

PARP: 1,5 mld zł dla małych i średnich firm na innowacyjne produkty

  • PAP
opublikowano: 22-03-2019, 14:36

1,5 mld zł mogą otrzymać małe i średnie firmy, które chcące wdrożyć innowacyjne produkty - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wnioski o wsparcie przedsiębiorcy mogą składać od 25 marca; nabór potrwa do 8 maja.

Jak wskazała Agencja, wsparciem w ramach programu "Badania na rynek" mogą być objęte m.in. wydatki na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji nowych produktów, koszty zakupu nieruchomości czy usługi doradcze. Ze wsparcia mogą skorzystać firmy, "które chcą wdrożyć wyniki przeprowadzonych samodzielnie, zleconych lub zakupionych prac badawczo-rozwojowych nad nowymi produktami, usługami lub procesami technologicznymi" - czytamy w komunikacie.

W ramach programu, jak wyjaśniono, organizowane są konkursy. "Ogólny, z pulą środków 850 mln zł, kierowany jest do mikro-, małych i średnich firm na terenie całej Polski. Drugi – miasta średnie, z budżetem 550 mln zł - adresowany jest do firm, które planują zrealizować swoje projekty w jednej z prawie 800 lokalizacji obejmujących polskie miasta średniej wielkości wraz z przyległymi gminami (lista dostępna na stronie PARP)" - czytamy w komunikacie PARP.

Po raz pierwszy w tym roku zorganizowano dodatkowy konkurs na projekty poświęcone realizacji programu Dostępność plus. "Przedsiębiorcy, których produkty uwzględniają potrzeby osób starszych oraz z ograniczeniami w mobilności czy percepcji będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w dodatkowym konkursie z dopiskiem Dostępność Plus i budżetem 100 mln zł" - poinformowano.

Wnioski o wsparcie przedsiębiorcy mogą składać od 25 marca; nabór potrwa do 8 maja.

"Badania na rynek" są prowadzone od 2015 r. W tym roku, poza rozszerzoną listą lokalizacji w konkursie dla miast średnich, uproszczono warunki starania się o wsparcie" - wskazano. Nowością jest, m.in. obniżenie minimalnej wartości kosztów projektu z 5 mln zł do 1 mln zł oraz zniesienie dotychczasowego limitu dotacji (do tej pory było to maksymalnie 20 mln zł).

"Szansę na dofinansowanie mają zarówno dużo mniejsze projekty, jak i te z dużo wyższymi kosztami. W konkursie mali i średni przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 70 proc. dofinansowania" - podkreślono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane