PARP chce wspierać z pieniędzy UE firmy w debiucie na GPW

PAP
09-12-2014, 14:27

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości chce wspierać z pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 m.in. małe i średnie firmy, które będą zainteresowane wejściem na Giełdę Papierów Wartościowych, a także osoby młode, które planują założyć własny, innowacyjny biznes.

Zobacz więcej

Tomasz Raś

Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Teresa Kubas-Hul, która uczestniczyła we wtorek w konferencji Związku Banków Polskich, podkreśliła, że PARP będzie obsługiwała trzy krajowe programy operacyjne dotyczące wydawania funduszy UE na lata 2014-2020. Są to: "Inteligentny Rozwój", "Polska Wschodnia" oraz "Wiedza Edukacja Rozwój".

Agencja - jak podkreśliła - chce wspierać mikro-, małe- i średnie przedsiębiorstwa w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Kubas-Hul zauważyła, że takie firmy w sposób niewystarczający korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania swoich inwestycji poprzez rynki kapitałowe.

"Chcemy pomóc przedsiębiorstwom sfinansować koszty związane z przygotowaniem dokumentacji (do debiutu giełdowego - PAP), a także przekonywać ich do tego, że (warszawski parkiet - PAP) to jedno z dobrych źródeł finansowania inwestycji, które w tych przedsiębiorstwach są realizowane" - zaznaczyła wiceprezes PARP.

Kubas-Hul pytana, czy Agencja prowadzi rozmowy z GPW w tej sprawie, odparła: "Cały czas je prowadzimy. Współpracujemy z Giełdą Papierów Wartościowych w tym zakresie. To jest nasz wspólny pomysł".

Wyraziła nadzieję, że wiele firm będzie zainteresowanych takim wsparciem. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z programu "Inteligentny Rozwój". Wiceprezes PARP oceniła, że na razie jest za wcześnie mówić o konkretnych kwotach, bo jeszcze trwają negocjacje z Komisją Europejską m.in. w sprawie tego programu.

Agencja chce wspierać także tzw. start-upy. "Chodzi o tworzenie nowych podmiotów gospodarczych w oparciu o bardzo innowacyjne, nowoczesne rozwiązania technologiczne" - podkreśliła.

Jak mówiła, Agencja będzie pomagała młodym osobom, które chcą prowadzić własny biznes w oparciu o pozyskane rozwiązanie technologiczne czy na przykład kupiony patent. "Taka osoba zostanie otoczona opieką doświadczonych przedsiębiorców, którzy ocenią czy biznes jest racjonalny, czy jest na niego zapotrzebowanie, czy usługi proponowane przez firmę znajdą swoich klientów na rynku" - tłumaczyła.

PARP planuje zaprosić do takich projektów m.in. środowiska naukowe. "W drodze konkursu będziemy wybierać operatorów, czyli ośrodki innowacji, które zarządzają parkami naukowo-technologicznymi, centrami technologicznymi i mają doświadczenie we współpracy z nowo powstającymi firmami. Następnie operatorzy będą wybierać pomysły na biznes" - zaznaczyła.

Autorzy wskazanych pomysłów będą mogli liczyć przez 10 miesięcy na pomoc doradcy, który pomoże im rozwinąć projekt, stworzyć biznes plan, przeanalizować rynek, poszukać klientów, a także źródeł finansowania na kolejnych etapach rozwoju firmy.

"Po przejściu kolejnego etapu osoby, które będą chciały rozwijać swój pomysł i uzyskają wysoką jego ocenę, otrzymają środki na inwestycje" - dodała.

Takie przedsięwzięcia mają być finansowane z dwóch programów: "Inteligentny Rozwój" i "Polska Wschodnia".

Wiceprezes PARP zwróciła uwagę, że w starej perspektywie unijnej młodzi, którzy dostali wsparcie UE, w bardzo krótkim okresie, nie tylko znalazły dla siebie miejsce pracy, ale stworzyły je dla innych osób. Mówiła o przykładach firm, które najpierw zatrudniały jedną osobę, a teraz ponad sto.

Poinformowała, że z pieniędzy unijnych na lata 2007-2013 PARP wypłaciła już przedsiębiorcom 24 mld zł.

PARP jest agencją rządową. Zarządza funduszami z budżetu państwa i Unii Europejskiej, przeznaczonymi m.in. na wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności.

"Inteligentny Rozwój" to następca "Innowacyjnej Gospodarki", programu z perspektywy unijnej 2007-2013. Jego budżet sięga nieco ponad 8,6 mld euro, czyli ok. 35,91 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,45 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,63 mld euro.

"Polska Wschodnia" to program przeznaczony dla pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Cały jego budżet wynosi 2 mld euro z polityki spójności, czyli ponad 8 mld zł. Jego celem jest m.in. podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw działających we wschodniej Polsce, a także na tworzenie sprzyjających warunków dla innowacyjnych firm.

Z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" będą finansowane m.in. projekty poprawiające sytuację młodych na rynku pracy oraz jakość szkolnictwa. Na ten m.in. cel ma trafić 4,69 mld euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PARP chce wspierać z pieniędzy UE firmy w debiucie na GPW