PARP: gospodarka coraz bardziej inteligentna dzięki współpracy firm z parkami technologicznymi

  • PAP
opublikowano: 30-03-2021, 11:12

Gospodarka jest coraz bardziej inteligentna dzięki współpracy firm z parkami technologicznymi, które pomagają firmom m.in. udostępniając infrastrukturę materialną - wynika z opublikowanego we wtorek badania PARP oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Parki technologiczne udostępniają firmom maszyny, urządzenia, aparaturę laboratoryjną i badawczą, wspierają także budowę powiązań kooperacyjnych.

Działalność parków technologicznych w Polsce jest zbudowana średnio wokół trzech krajowych inteligentnych specjalizacji (KIS). Są to m.in.: "Zdrowe społeczeństwo". "Innowacyjne technologie i produkty", oraz "Biotechnologiczne i chemiczne procesy, bioprodukty". Wsparcie pięciu i więcej KIS realizuje obecnie 7 z 33 badanych parków technologicznych w Polsce. W dalszej kolejności to "Energetyka" oraz "Inteligentne sieci i technologie informacyjno-komunikacyjne".

W ramach badania PARP i MRPiT nie zidentyfikowano parku, który specjalizowałby się w zakresie "Gospodarki o obiegu zamkniętym", co zdaniem ekspertów może wskazywać na istotną lukę w realnym potencjale tego typu Ośrodków Innowacji (OI).

Wśród pozostałych typów OI, które zbadano - takich jak inkubatory technologiczne, centra transferu technologii, komercyjne ośrodki, wyraźnie sprecyzowana specjalizacja występowała stosunkowo rzadko. W centrach transferu technologii (CTT) jeśli występowała, to miała ona charakter pośredni, wynikający z profilu badawczego jednostki naukowej, w której funkcjonuje dane centrum.

Najmniejsze wsparcie środowiska instytucji otoczenia biznesu dotyczy inteligentnych specjalizacji w obszarze transportu i elektroniki ("Rozwiązania transportowe przyjazne środowisku", "Elektronika i fotonika").

Kierownik z Departamentu Analiz i Strategii w PARP Jacek Pokorski tłumaczy, że "inteligentne specjalizacje nie są tożsame z branżą (sektorem). Oznaczają one obszary gospodarcze powiązane z wiedzą, np. z zakresu stosowania danej technologii i aktywnością (zazwyczaj międzysektorową) w innowacjach. Mogą one odwoływać się do istniejących wyzwań społecznych, w tym zdrowotnych, dotyczących środowiska czy też bezpieczeństwa obywateli (w tym cyfrowego)". Zdaniem Pokorskiego mogą one być również szansą na znalezienie rozwiązań, z wykorzystaniem badań i innowacji, dla problemów, które dotykają społeczeństwa i europejskie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa i stać się fundamentem odbudowy przyszłego wzrostu po kryzysie.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z publikacji PARP wynika, że Ośrodki Innowacji w swojej działalności napotykają na liczne bariery. Najczęściej wskazywane przez respondentów bariery to brak stabilnych źródeł finansowania, brak wysokiej klasy specjalistów oraz ograniczony popyt ze strony specjalistów na oferowane usługi.

"W odpowiedzi na zaobserwowane bariery rozwojowe ośrodków oraz przede wszystkim w oparciu o potrzeby firm, wkrótce uruchomimy nowy model akredytacji Ośrodków Innowacji, który ma przyczynić się do zwiększenia popytu firm na zaawansowane, wyspecjalizowane i wysokiej jakości usługi proinnowacyjne" - zapowiedziała Dr Beata Lubos z Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Według PARP nowa oferta dla Ośrodków Innowacji posłuży wypełnianiu przez nie kluczowych funkcji wsparcia przedsiębiorstwo, takich jak inkubacja technologiczna, akceleracja, badania i rozwój, demonstracja, a także doradztwo we wdrażaniu innowacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane