PARP przygotował nowy raport o małych i średnich przedsiębiorstwach

Polska Agencja Prasowa SA
06-06-2006, 12:55

Najwięcej firm w stosunku do liczby mieszkańców powstało w 2004 roku w województwach śląskim i lubuskim. Najlepiej funkcjonują firmy zajmujące się obsługą nieruchomości i usługami dla biznesu. Najwięcej z nich jest w Mazowieckiem - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Najwięcej firm w stosunku do liczby mieszkańców powstało w 2004 roku w województwach śląskim i lubuskim. Najlepiej funkcjonują firmy zajmujące się obsługą nieruchomości i usługami dla biznesu. Najwięcej z nich jest w Mazowieckiem - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

We wtorek przedstawiciele PARP zaprezentowali wyniki 9. edycji "Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce"; raport po raz pierwszy analizuje przedsiębiorstwa w układzie regionalnym.

Według raportu, w 2004 r. w systemie Regon zarejestrowanych było prawie 3,7 mln przedsiębiorstw; ok. 3 mln 486 tys. to firmy mikro zatrudniające do 9 osób, ok. 150 tys. to przedsiębiorstwa małe (od 10 do 49 pracowników), a ok. 30 tys. średnie (50-249 osób).

Porównanie liczby nowo powstałych i zlikwidowanych firm pokazuje, że jedynie w woj. kujawsko-pomorskim liczba firm zlikwidowanych przewyższyła liczbę nowo utworzonych. W 2004 r. w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) powstało ok. 228,5 tys. nowych firm (głównie małych zatrudniających do 49 osób - 99,77 proc.); z rejestru Regon w 2004 r. wykreślono natomiast niespełna 210 tys. podmiotów (z czego 99,46 proc. stanowiły małe firmy).

Raport pokazuje, że udział sektora MŚP w tworzeniu polskiego PKB w 2004 r. wyniósł ok. 47,9 proc., z tego małych firm - 38,3 proc., a średnich 9,6 proc. Analogiczny wskaźnik dla 2003 r. miał wartość 48,3 proc., z czego 39,7 proc. przypadało na firmy małe, a 8,6 proc. na firmy średnie.

Na sektor MŚP przypada także gross zatrudnionych na polskim rynku pracy. Jak poinformował prezes PARP Mirosław Marek, jest to ok. 68 proc. zatrudnionych.

Raport PARP prezentuje szereg wskaźników prostych, takich jak np. wydajność pracy w regionach w sektorze MŚP, średnia wielkość MŚP w regionach, ale również zawiera wskaźnik syntetyczny oceniający przedsiębiorczość w sektorze MŚP.

Jak powiedziała Agnieszka Tokaj-Krzewska z PARP, syntetyczny wskaźnik dla 2004 r. pokazuje, że najlepiej gospodarowały firmy z woj. mazowieckiego, pomorskiego i śląskiego.

Wskaźnik syntetyczny przedsiębiorczości uwzględnia m.in.: udział sektora MŚP w gospodarce danego regionu oraz regionalnych rynkach pracy, liczbę małych i średnich firm w regionie na 100 mieszkańców, wydajność pracy, udział sprzedaży i eksportu małych i średnich firm w sprzedaży/sprzedaży eksportowej w regionie.

Zgodnie z rankingiem wg wskaźnika syntetycznego, najsłabiej w 2004 r. radziły sobie firmy w woj. podlaskim, lubuskim i podkarpackim. Są to jednocześnie województwa, w których mała przedsiębiorczość odgrywa względnie dużą rolę dla gospodarki regionu i lokalnego rynku pracy, dlatego ważne jest wspomaganie ich w programach polityki regionalnej - podkreślił prezes PARP.

Planowany na lata 2007-2013 program operacyjny resortu rozwoju regionalnego adresowany do Polski Wschodniej przewiduje 2,2 mld euro dla województw "ściany wschodniej" z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PARP przygotował nowy raport o małych i średnich przedsiębiorstwach