PARP wieści internetową rewolucję

Agnieszka Jabłońska
01-09-2010, 00:00

Od 2011 r. wnioski o e-dotacje będą obsługiwane przez internet. Od a do z.

Od 2011 r. wnioski o e-dotacje będą obsługiwane przez internet. Od a do z.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) szykuje ułatwienia dla starających się o e-dotacje (działanie 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Od 2011 r. będą mogli śledzić losy swoich wniosków przez internet.

Do końca roku powstanie system, który umożliwi składanie wniosków i obsługę projektów: od oceny formalnej i merytorycznej, po podpisanie umowy, aneksów i wypłaty. Jeśli pilotażowy program wypali, rewolucja obejmie kolejne działania.

— Wdrażany system będzie rozbudową istniejącego portalu www.web.gov.pl. Każdy przedsiębiorca otrzyma swoje konto, a po zalogowaniu będzie mógł sprawdzić, czy wniosek został oceniony i czy trzeba go uzupełnić. Beneficjenci zyskają też możliwość śledzenia postępu rozliczeń w fazie realizacji projektu — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

System ułatwi też monitorowanie niesfornych beneficjentów.

— Będzie generował raporty o stanie zaawansowania projektów i opóźnieniach, rejestrował ryzyko i ostrzegał o ewentualnych problemach — wyjaśnia Bożena Lublińska-Kasprzak.

Zdaniem beneficjentów konkursu 8.1, pomysł jest dobry.

— Osoby, które złożyły wnioski o dotacje, nie mają pojęcia, co się z nimi dzieje. Żeby się czegoś dowiedzieć, muszą dzwonić do PARP. Firma doradcza, która nam pomagała, uprzedziła nas, że na rozstrzygnięcie konkursu trzeba będzie długo czekać, a przecież dużo osób szukało takiej informacji. Podobnie jest z podaniami o płatności — ocenia Bartosz Burek, menedżer projektu jakdojade.pl.

— Korespondujemy z PARP via poczta, co jest uciążliwe, bo terminy ewentualnych poprawek są krótkie, a w razie opóźnień przesyłki jeszcze się skracają — mówi Marek Roj, założyciel firmy EasySoftware.

PARP właśnie rozstrzygnęła przetarg na dostawcę niezbędnego oprogramowania do systemu obsługującego e-dotacje. Wygrał go Comarch. Dostanie 747 tys. zł.

— Liczymy, że wkrótce podpiszemy umowę i przystąpimy do pracy — deklaruje Paweł Kozyra, rzecznik Comarchu.

W rozstrzygnięciu dwóch wcześniejszych przetargów ogłoszonych w I kw. 2010 r. przeszkodził za mały budżet.

2,8

tys. Tyle osób złożyło w 2009 r. wnioski o e-dotacje za 1,8 mld zł. To 13 razy więcej od puli do podziału. W tym roku do rozdzielenia jest 320 mln zł. Termin: 30 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PARP wieści internetową rewolucję