Partia Pracy broni kobiet na banknotach

PAP, DI
opublikowano: 07-07-2013, 20:16

Perspektywa zniknięcia jedynej kobiety figurującej obecnie na brytyjskich banknotach zmobilizowała do akcji grupę posłów, obrończynie praw kobiet i lidera opozycyjnej Partii Pracy Eda Milibanda. Demonstracja kobiet odbyła się przed Bankiem Anglii.

W kwietniu ówczesny prezes Banku Anglii (BoE) Mervyn King zapowiedział, że od 2016 r. na pięciofuntowym banknocie umieści podobiznę konserwatywnego polityka i dwukrotnego premiera Winstona Churchilla zamiast Elizabeth Fry - społecznej reformatorki i filantropki z przełomu XVIII i XIX wieku.

Nowy prezes BoE (od 1 lipca) Kandyjczyk Mark Carney został zasypany listami i apelami wskazującymi, iż po wprowadzeniu do obiegu pięciofuntówki z Churchillem jedyną kobietą obecną na banknotach będzie królowa Elżbieta II - głowa państwa, a to nie wystarcza.

Przewodnicząca ponadpartyjnej parlamentarnej grupy ds. kobiet Mary Macleod w liście do Carneya stwierdziła, że "usunięcie Elizabeth Fry z banknotu tworzy próżnię tam, gdzie jeszcze niedawno była inspiracja".

Lider Partii Pracy Ed Miliband uznał, że decyzja Banku Anglii o usunięciu Elizabeth Fry to "zły sygnał". Pod petycją domagającą się obecności kobiet na brytyjskich banknotach zebrano dotąd ponad 30 tys. podpisów.

Jej inicjatorka, obrończyni praw kobiet Caroline Criado-Perez wystąpiła na drogę sądową przeciwko BoE, oskarżając bank o naruszenie ustawy o równości płci.

Osobny list do Carneya wystosowało 46 kobiet zasiadających w obu izbach parlamentu. Sygnatariuszki apelują o uchylenie decyzji ws. wymiany podobizny na pięciofuntówce przez nadzorczą radę dyrektorów BoE.

Według informacji prasowych Mark Carney zapowiedział, że decyzję podejmie jeszcze w lipcu. Doniesienia sugerują, że krytycy zostaliby udobruchani umieszczeniem kobiety na banknocie 10-funtowym.

Wśród możliwych kandydatek wymienia się m. in. pisarkę Jane Austen, pielęgniarkę pochodzenia szkocko-kreolskiego Mary Seacole, sufrażystkę Emmeline Pankhurst, biofizyk Rosalind Franklin oraz pisarkę i obrończynię praw kobiet z XVIII w. Mary Wollstonecraft.

Od kiedy na banknotach zaczęto umieszczać postaci historyczne w 1970 roku, jedyną kobietą, poza Fry, która na nie trafiła, była pielęgniarka i działaczka Florence Nightingale.

Bank Anglii emituje rokrocznie blisko miliard banknotów o różnym nominale - od 5 do 50 funtów. Nie mają one długiego żywota i w miejsce wycofanych wprowadzane są nowe, z ulepszanymi zabezpieczeniami, by zapobiec podróbkom.

Szkocja i Irlandia Płn. na mocy upoważnienia Banku Anglii drukują własne banknoty o tej samej wartości co funt szterling.

Banknot z Elizabeth Fry
Banknot z Elizabeth Fry
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane