Partnerski eksperyment w Niepołomicach

ANP
opublikowano: 01-10-2009, 14:11

Jak zbudować szkołę nie mając pieniędzy? Podkrakowska gmina znalazła rozwiązanie.

Plan gminy w Niepołomicach zakłada budowę szkoły podstawowej oraz utrzymanie i zarządzanie nią przez 20 lat. Wartość kontraktu szacowana jest na 5,15-10 mln EUR (23-42 mln zł).

Pionierski projekt

Inwestycja obejmująca projekt, budowę i eksploatację na każdym etapie ma być realizowana na podstawie nowych przepisów dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

— Zainteresowanie ze strony prywatnego biznesu jest duże. Rozmowy są bardzo zaawansowane i mam nadzieję, że w ciągu paru miesięcy sfinalizujemy umowę. Dopuszczamy każdą opcję. Nie wykluczamy na przykład charakteru konsorcjalnego: umowę podpiszemy z funduszem, który porozumie się z wykonawcą budowlanym — mówi Stanisław Kracik, burmistrz miasta i gminy Niepołomice.

Po wybudowaniu obiektu wykonawca (partner prywatny) będzie miał prawo prowadzić wynajem pomieszczeń przez okres nie dłuższy niż 20 lat. Gmina zaś zobowiązuje się do zapewnienia najemców, a czynsz dla niej ma być stały przez cały okres obowiązywania umowy.

— Lubię pionierskie projekty, bo są wyzwaniem. Dla samorządów nie ma dziś innej drogi jak realizacja projektów opartych na PPP, bo wkrótce skończą się unijne pieniądze na podobne inwestycje. Gmina Niepołomice szykuje już kolejne dwa projekty w modelu PPP — zapewnia Stanisław Kracik.

Przełomowy rok

Nowe przepisy weszły w życie na początku roku, jednak dotąd niewiele się działo w ramach PPP. Od współpracy z biznesem powstrzymywał samorządowców lęk przed prokuratorem, ale według danych resortu gospodarki, wartość potencjalnych projektów, które mogą być wykonywane w modelu nowej ustawy o PPP, wynosi blisko 7 mld zł. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Według Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki i twórcy nowej ustawy o PPP, rok 2011 może przynieść eksplozję realizowanych projektów.

Niepołomice nie są jedyną gminą chcącą skorzystać na nowej ustawie. Kilka projektów w modelu PPP o łącznej wartości 130 mln zł planuje Płock. To m.in. park sportowo-rekreacyjny, wodny oraz parking. Przykładem współpracy w ramach nowej ustawy jest projekt Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim: budowa kompleksu hotelowo-rekreacyjnego oraz basenów z wodami geotermalnymi za 35 mln EUR (ponad 147 mln zł).

— W poprzedniej ustawie o PPP przepisy były zbyt skomplikowane, a procedury zbiurokratyzowane. Nowa wprowadziła wiele korzystnych zmian, np. zwiększony katalog podmiotów publicznych, bardziej ogólne pojęcie definicji przedsięwzięcia czy rezygnacja ze szczegółowego określania zakresu i treści umowy o PPP — mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP), która współpracowała przy noweli ustawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane