Partnerstwo wciąż tylko w teorii

Business Centre Club
opublikowano: 22-05-2007, 00:00

ZDANIEM BCC

ZDANIEM BCC

Nadmiernie skomplikowane i rozbudowane procedury i analizy wymagane w zapisach obowiązującej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, a także jej luki prawne powodują, że w okresie jej funkcjonowania (ponad rok) nie zawarto żadnej umowy w ramach PPP. A przecież podstawowym zadaniem tej ustawy było poszerzenie możliwości realizacji zadań publicznych przez wykorzystanie kapitału prywatnego, bez konieczności zwiększania długu publicznego.

Przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacja ustawy o PPP zapowiada zniwelowanie istniejących barier. BCC nie podziela optymizmu części ekspertów, że rozwiązania, jakie proponuje po nowelizacji ustawa o PPP, będą powszechnie stosowane. Przede wszystkim z powodu wartości realizowanych inwestycji (wielomilionowe koszty budowy obiektów sportowych i autostrad oraz bardzo długi okres zwrotu poniesionych nakładów), na udział w których mogą pozwolić sobie jedynie najbogatsi przedsiębiorcy. Kolejny powód wątpliwości to zapis, który upraszcza wstępne procedury analityczne, ale dla inwestycji o wartości do 50 tys. euro. To znacząco za mało.

Administracja rządowa nie wspierała jak dotychczas rozwiązań proponowanych przez ustawę i nic nie wskazuje na zmianę jej postawy. Samorządy nie były przygotowane do realizacji tego typu partnerskiej współpracy, a na pomoc administracji rządowej nie mogły liczyć. Reasumując, projektowana nowelizacja ustawy jest krokiem w dobrym kierunku, jednak zdecydowanie niewystarczającym do dokonania przełomu w zakresie wykorzystania prywatnego kapitału do realizacji zadań publicznych.

Business Centre Club

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Business Centre Club

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy