Partnerzy społeczni domagają się listy prac uprawniających do emerytur pomostowych

opublikowano: 21-05-2007, 16:43

Przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych domagają się od rządu ujawnienia listy prac uprawniających do  emerytur pomostowych. W poniedziałek na posiedzeniu Komisji Trójstronnej rozmawiali z przedstawicielami rządu o projekcie ustawy o emeryturach pomostowych.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Romuald Poliński powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że takiej listy jeszcze nie ma, ponieważ może być przygotowana dopiero, "kiedy będzie zatwierdzony konsensus co do zasadniczych założeń projektu tej ustawy".

"Najpierw musimy rozstrzygnąć jak będzie funkcjonował ten system, fundusz emerytur pomostowych, jaka będzie wysokość składki pracodawców na fundusz emerytur pomostowych i jakie będą kryteria określania kręgu podmiotowego" - dodał.

Zapewnił, że wbrew doniesieniom niektórych mediów nie powstały wstępne założenia takiej listy. Według niego, taki dokument będzie przygotowany w ciągu miesiąca. Lista ma się znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów, zaś w projekcie ustawy zawarte są jedynie definicje prac w szczególnym charakterze i prac w szczególnych warunkach.

Wiceprzewodniczący rządowego zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Paweł Wypych mówił natomiast, że prace nad rozporządzeniem cały czas trwają. "Nie można przekazać partnerom czegoś, co nie zostało uzgodnione. Strona związkowa wszystko sprowadza do listy zawodów, a dla mnie istotne są np. kwestie wysokości składki od pracodawców" - dodał. Wypych przypomniał, że obecnie wcześniejsze emerytury pobiera ok. 1 mln osób, co kosztuje budżet państwa ok. 17 mld zł rocznie.

Wypych, pytany kto stanie na czele rządowego zespołu po tym jak jego przewodniczący Ludwik Dorn objął stanowisko marszałka Sejmu, poinformował, że jest już przygotowane zarządzenie premiera zakładające, że funkcję obejmie Przemysław Gosiewski.

Tymczasem w opinii wiceprzewodniczącej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Wiesławy Taranowskiej, poniedziałkowe posiedzenie Komisji Trójstronnej "spełzło na niczym". "Listy nie dostaliśmy i nie wiadomo kiedy dostaniemy. Strona rządowa nie chce słuchać o zgłaszanych przez partnerów społecznych mankamentach projektu ustawy o emeryturach pomostowych" - powiedziała dziennikarzom.

Według Taranowskiej, "niekonstytucyjne jest nieprzedstawienie takiej listy, ponieważ powinna być ona wpisana w ustawę lub dołączona jako załącznik ustawy, a nie w formie rozporządzenia".

Dodała, że niepokojące jest to, iż rząd zmienił definicję prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, ale nie chce ujawnić jacy eksperci nad nią pracowali. Według Taranowskiej, zmieniona definicja nie uwzględnia medycznych aspektów wykonywania zawodów, które uprawniałyby do przechodzenia na emeryturę pomostową.

Także Henryk Nakonieczny z komisji krajowej NSZZ "Solidarność" był zawiedziony tym, że rząd nie przedstawił jeszcze listy zawodów. Według niego, rząd obawia się wzburzenia społecznego.

Dodał, że "obecnie w tym kształcie ustawa jest nie do przyjęcia" dla "Solidarności". Według niego, "projekt nie uwzględnia aspektów medycznych wykonywania pracy w szczególnych warunkach, a bardziej odpowiada na ograniczone aspekty finansowe budżetu".

Wojciech Nagel z Businesss Center Club uważa, że lista prac jest kluczowa dla projektu ustawy o emeryturach pomostowych, a bez niej, nie będzie można rzetelnie prowadzić dyskusji na temat proponowanych w projekcie rozwiązań. "Będziemy naciskali, aby ta lista została nam jak najszybciej przekazana" - zapowiedział.

Innego zdania jest Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Według niego, ustawa idzie w dobrym kierunku ograniczenia możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Jego zastrzeżenia budzi jedynie fakt, że "projekt nie obejmuje górników, grupy, która bardzo obciąża podatników".

Zaznaczył, że w zasadzie osoba wykonująca każdy zawód jest w stanie uzasadnić konieczność przechodzenia wcześniej na emeryturę. "Jednak każda osoba pracująca na takim stanowisku może zmienić charakter pracy, np. nauczycielka ze szkoły specjalnej może podjąć pracę w przedszkolu lub świetlicy" - ocenił.

Partnerzy społeczni mają czas do 31 maja na przesłanie opinii do projektu ustawy o emeryturach pomostowych. 5 czerwca zaplanowano kolejne spotkanie ze stroną rządową.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane