Pary złotowe dotarły do ważnych oporów

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
18-11-2016, 17:22

Pary złotówkowe (USD/PLN i GBP/PLN) dotarły dziś rano do poziomów ważnych oporów, co skutkowało cofnięciem oglądanym w dalszej części dnia. Po południu jednak ponownie do głosu doszła strona popytowa na tych parach, co może oznaczać, że wspomniane cofnięcie było jedynie lokalną korektą.

USD/PLN

Złotówka kontynuowała deprecjację do dolara amerykańskiego do godzin porannych. Około godziny 9.00 wzrost kursu zatrzymał się na poziomie równości odbicia z genezą w połowie sierpnia z falą wzrostową wykształconą od kwietnia do czerwca br. Skutkowało to lokalnym cofnięciem, ale nie zdołało sprowadzić kursu poniżej pokonanego w środę poziomu 4,1575 wyznaczającego tegoroczne ekstrema i jednocześnie najwyższy poziom od 2002 roku. Obecnie wzrost notowań jest na tej parze kontynuowany. Najbliższym oporem jest poziom 4,21 (poziom równości fal wspomniany wcześniej i dzisiejszy szczyt).

 Sforsowanie poziomu 4,1575 w tym tygodniu, oznacza kontynuację wzrostów w średnim terminie nawet do okolic poziomu 4,52– patrz drugi wykres. Scenariusz wzrostowy będzie obowiązujący dopóki notowania USD/PLN nie wrócą poniżej poziomu 4,00 gdzie oprócz psychologicznej granicy przebiega także 61,8% zniesienie sekwencji spadkowej z 24 czerwca br. oraz górne ograniczenie kanału wzrostowego z genezą w połowie sierpnia br. (z którego kurs wybił się w zeszłym tygodniu).

GBP/PLN

Dynamiczne wzrosty na notowaniach GBP/PLN także wyhamowały dziś rano na poziomie ważnego, średnioterminowego oporu w postaci maksimum z początku września br. (5,22), wcześniej naruszając poziom 38,2% zniesienia całej sekwencji spadkowej z listopada ubiegłego roku (5,20). Powrót kursu omawianej pary powyżej długoterminowej linii trendu wzrostowego (patrz pierwszy wykres) zmienił obraz tej pary na wzrostowy. W tej sytuacji można by uznać sekwencję spadkową z genezą w listopadzie ubiegłego roku za wypełnioną: sierpniowe odbicie stanowiłoby falę czwartą w tej strukturze, a trwające we wrześniu spadki za falę piątą.

Potencjał obecnego odbicia w krótkim terminie może być już wyczerpany, co sugerowałoby korektę przynajmniej ostatniej fali wzrostowej z początku listopada. Tym bardziej że ruch w górę z tego miesiąca wygląda już na wypełniony impuls. Modelowy zasięg takiej korekty (38,2% zniesienie z uwagi na dynamikę odbicia) wyznacza poziom 5,05.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Pary złotowe dotarły do ważnych oporów