Czytasz dzięki

Parytet w fuzji Getin i Noble kuriozalny

KZ
opublikowano: 23-11-2009, 00:00

Marcin Materna, doradca inwestycyjny Millennium DM, napisał w najnowszej rekomendacji, że parytet wymiany akcji łączącego się Getin Banku i Noble Banku z kwartału na kwartał wydaje się coraz bardziej kuriozalny.

Specjalista zwraca uwagę, że BZ WBK, ING BSK czy nawet Kredyt Bank zanotowały w III kwartale historycznie najwyższe wyniki operacyjne i mają one tendencję rosnącą. Tymczasem pozycja ta w Getin Banku po raz kolejny spadła.

— Przy dobrych wynikach Noble Banku czy wyższych niż oczekiwania rezultatach TU Europa na rentowności całego holdingu ciąży główne aktywo — Getin Bank, którego wynik w III kwartale był bliski zera. Ustalony parytet wymiany akcji obu instytucji przy planowanym połączeniu z kwartału na kwartał wydaje się coraz bardziej kuriozalny — pisze Marcin Materna, który w najnowszej rekomendacji wycenia akcję Getin Holdingu na 8,60 zł.

Getin Holding za akcję Getin Banku dostanie 2,85 akcji Noble Banku. Fuzja zostanie formalnie sfinalizowana w styczniu 2010 r. Kilka dni temu w czasie telekonferencji z analitykami Krzysztof Rosiński, prezes Getin Holding, przekonywał, że parytet jest sprawiedliwy.

— O fuzji i parytecie nie decyduje wynik jednego czy dwóch kwartałów, lecz m.in. book value i struktura bilansu obu spółek — mówił Rosiński.

Marcin Materna dziwi się pogarszającym się wynikom Getin Banku, szczególnie na tle osiągnięć konkurentów.

— Wyniki Getin Banku są najważniejszym czynnikiem ryzyka przy inwestycji w akcje holdingu. Sprawdziły się nasze prognozy słabych wyników spółki w III kwartale, IV kwartał raczej nie przyniesie znaczącej poprawy. Walka o rynek depozytów przy niskiej marży na starym portfelu kredytowym i niewielkich dochodach z wymiany są trudne do zrekompensowania wzrastającą rentownością nowego portfela — pisze doradca inwestycyjny Millennium DM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane