Pasażer powinien znać swoje prawa

Mariusz Szpikowski
opublikowano: 14-01-2010, 00:00

Świadomość pasażerów lotniczych dotycząca ich praw i przysługującej im rekompensaty od linii lotniczych jest niska. Według badań TNS Opnion Social, przeprowadzonych w 2009 r. na zlecenie Komisji Europejskiej, tylko 44 proc. europejskich pasażerów, którzy mieli problemy związane np. z opóźnieniem lotu, dochodziło swoich praw. W interesie linii lotniczej leży to, aby pasażer dobrze znał swoje prawa i umiejętnie ich dochodził. Tylko w ten sposób można uniknąć zbędnych komplikacji po jednej i po drugiej stronie. Dlatego Linie Air Italy Polska umieszczają na swoich stronach internetowych informacje o warunkach przewozu i prawach pasażera. Karta Praw Pasażera wraz z innymi dokumentami dotyczącymi podróży jest ponadto dostępna u agentów obsługi naziemnej.

Jeśli chodzi o egzekwowanie roszczeń pasażerów często pojawiają się problemy z interpretacją prawa. Regulacje UE określają odpowiedzialność sprzedawcy biletu, bez względu na rozróżnienie lotów rejsowych od czarterowych, oraz tego czy bilet został sprzedany przez linie lotnicze, biuro podroży lub inną instytucję. Linie lotnicze zawsze reprezentują względem pasażera sprzedawcę biletu. Niejasności rodzi również sytuacja, w której lot jest znacznie opóźniony. Skutki opóźnień są niewspółmierne dla poszczególnych pasażerów. Np. w przypadku podróży biznesowej, już dwugodzinne opóźnienie może uczynić podróż bezcelową, a w przypadku lotu w celach turystycznych nawet zmiana rezerwacji na dzień następny jest w stanie zadowolić pasażera.

Mariusz Szpikowski

prezes Air Italy Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Szpikowski

Polecane