Czytasz dzięki

Pasażerów cztery razy mniej, odwołanych lotów dwa razy więcej

opublikowano: 18-08-2020, 22:00

Przez sześć tygodni wakacji z Polski do Europy wyleciało ponad 581 tys. osób.

Choć lotów było trzykrotnie mniej, to dwukrotnie częściej były one odwoływane — wynika z analizy AirHelp, firmy, która pomaga pasażerom w uzyskaniu odszkodowania od linii lotniczych. Jej przedstawiciele uczulają pasażerów, by domagali się podania przyczyny długiego opóźnienia lub odwołania, bo od niej zależy rekompensata.

— Jedynie 20 proc. pasażerów, którzy doświadczyli odwołania lotu, ubiega się o odszkodowanie, choć mogą wnioskować o zwrot kosztów biletu bądź alternatywny lot oraz odszkodowanie lotnicze — mówi Magdalena Bursa- Łapińska, radca prawny AirHelp.

W przypadku lotu odwołanego z powodu koronawirusa pasażerowie są uprawnieni do zwrotu pieniędzy za bilet w gotówce lub w formie vouchera na przyszłą podróż. Ostateczna decyzja o formie rekompensaty należy do klienta linii lotniczej. Ta zasada obowiązuje, gdy to przewoźnik odwołuje lot. Jeśli robi to pasażer, może stracić prawo do zwrotu pieniędzy.

Jeśli lot został odwołany z powodu usterki technicznej, strajku pracowników czy problemów z załogą, nie jest to uznawane za sytuacje nadzwyczajne. To oznacza, że pasażerowie mają prawo nie tylko do zwrotu pieniędzy za bilet, ale też odszkodowania w wysokości 600 EUR na osobę.

581 tys. - tylu podróżnych udało się z polskich lotnisk do europejskich krajów od 20 czerwca do 8 sierpnia. To czterokrotnie mniej niż w tym samym okresie 2019 r.

8000 - tyle lotów wystartowało w tym czasie z polskich lotnisk do Europy. To trzykrotnie mniej niż rok temu.

73 - na tyle lotów jeden został odwołany. Rok temu zdarzało się to prawie dwukrotnie rzadziej: linie odwoływały w ostatniej chwili jeden na 130 rejsów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane