Paso inwestuje w produkcję

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 03-09-2003, 00:00

Spółka Paso z Poznania, producent tornistrów i artykułów szkolnych, jesienią zacznie budowę nowego zakładu. Ale to nie koniec planów spółki, która łakomie patrzy na wschodnie rynki.

Wielkopolska firma Paso, specjalizująca się w wytwarzaniu tornistrów, plecaków (70 proc. ogółu produkcji) i innych artykułów szkolnych, chce zainwestować 2 mln zł w budowę nowego zakładu w Poznaniu. Pierwszy etap inwestycji — nowe magazyny — mają być gotowe na wiosnę 2004 r.

— Rosnąca skala produkcji sprawia, że nie mieścimy się już w dotychczasowych pomieszczeniach — mówi Dorota Sobaszkiewicz, współwłaścicielka firmy.

Obecnie zarząd spółki, którego krajowymi konkurentami są Semi Line i Top 2000, dopina biznesplan tej inwestycji.

Drugim istotnym elementem planów inwestycyjnych Paso jest uruchomienie produkcji w pobliżu wschodniej granicy kraju.

— Ma to związek z interesującymi perspektywami handlowymi na rynkach Rosji, Białorusi, Ukrainy oraz krajów nadbałtyckich. Na razie eksport na te rynki stanowi około 10 proc. sprzedaży firmy. Liczymy, że uruchomienie produkcji w pobliżu granicy skróci drogę produktów do tych państw — ocenia Dorota Sobaszkiewicz.

Według niej, wbrew obiegowym opiniom, handel z kontrahentami ze Wschodu nie wiąże się z nadzwyczajnym ryzykiem.

Trzy wakacyjne miesiące są czasem „żniw” dla Paso.

— W czerwcu, lipcu i sierpniu firma generuje ponad połowę rocznych obrotów — mówi Dorota Sobaszkiewicz.

Według niej, tegoroczny sezon był bardzo dobry.

— Z wstępnych szacunków wynika, że obroty za trzy wakacyjne miesiące przekroczą 10,6 mln zł. To 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2002 r. — twierdzi Dorota Sobaszkiewicz.

Dodaje, że przychody ze sprzedaży osiągnięte przez firmę na koniec roku przekroczą 20 mln zł, co oznacza 15-proc. wzrost w porównaniu z wynikiem osiągniętym w 2002 r.

Paso jest firmą rodzinną działającą od 1983 r. Jej założycielem i współwłaścicielem jest Paweł Sobaszkiewicz. Obecnie spółka zatrudnia 105 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Paso inwestuje w produkcję