Pastele Wyspiańskiego trafią na rynek

[EBE]
opublikowano: 13-03-2012, 00:00

SZTUKA

W Domu Aukcyjnym Agra-Art już 18 marca będą do kupienia trzy portrety osób z krakowskiej rodziny Sternbachów. Portrety — prof. Leona Sternbacha, jego żony Leontyny i córki Helenki, tworzą zespół, który wyceniono na 1,8 mln zł.

Kolekcjonerzy zastanawiają się, czy to atrakcyjna cena. Ostatnie rekordy na pastele Wyspiańskiego pobudzają wyobraźnię. W październiku ubiegłego roku „Portret Lizy Pareńskiej”, również z 1904 r., licytowany był w Agrze- Art od katalogowych 430 tys. zł do 1,15 mln zł.

To dotąd najwyższa cena aukcyjna za obraz tego artysty. Przebiła też oczekiwania aukcjonerów. Przed licytacją pojawiały się bowiem głosy, że pastel może osiągnąć cenę 600-700 tys. zł. Poprzedni rekord należał do „Portretu Panny Sternbachówny” również z 1904 r., który w 2008 r. kupiono za 660 tys. zł, 160 tys. zł powyżej ceny wywoławczej.

Portret Helenki, który trafi pod młotek za kilka dni, pochodzi z tego samego okresu twórczości Wyspiańskiego. Sześcioletnia dziewczynka jest na obu obrazach uchwycona w takiej samej pozie i w takiej samej bladożółtej sukience.

Różnicą jest jedynie brak wianka z kwiatów na głowie dziewczynki oraz mniej intensywny i cieplejszy koloryt stołu i tła. Portrety obojga rodziców są utrzymane w podobnej tonacji i tworzą efektowną całość.

Elżbieta Charazińska, kurator galerii malarstwa polskiego w warszawskim Muzeum Narodowym, podkreśla, że w twórczości Wyspiańskiego portrety te są jedynym tzw. zespołem, czyli dotrzymują zasady dramaturgicznej — zgodności miejsca i czasu.

HELENKA STERNBACHÓWNA: Portrety malowane przez Stanisława Wyspiańskiego w 1904 r. Pierwszy będzie do kupienia w DA Agra-Art wraz z dwoma innymi pastelami za 1,8 mln zł. Drugi sprzedano w 2008 r. za 660 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [EBE]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy