Pastorałka

Michał Mizera
24-12-2004, 00:00

To ostatnia szansa, żeby zobaczyć ten spektakl w tym sezonie. Przedstawienie pod każdym względem niezwykłe.

Żadne tam wydarzenie artystyczne — bez popisów aktorskich i efektów specjalnych, proste i schludne, a jednak niezwykłe. Niezwykła jest bowiem historia, którą opowiada. „Pastorałka”, misterium bożonarodzeniowe Leona Schillera, co roku wraca w okresie świątecznym na afisz warszawskiego Teatru Polskiego. To jedyna stołeczna scena, która tę piękną polską tradycję teatralną kultywuje. Mimo oskarżeń o muzealność...

Tradycja szopek, jasełek i innych przedstawień bożonarodzeniowych jest stara. Schiller zebrał różne okruchy z tej tradycji i ułożył w dramaturgiczną całość. Powstało piękne, wzruszające, arcypolskie widowisko. To w naszej kulturze teatralnej Matka Boska na drewnianym osiołku podąża do Betlejem, mijając po drodze Skalmierz i Tyniec. Ten narodowy kontekst był m.in. powodem ogromnej popularności tego typu widowisk w PRL-u. Dziś jego polityczny charakter traci znaczeniu, ale to lepiej dla samego przedstawienia! Lokalne umiejscowienie tej biblijnej historii miało na celu ukazanie jej podstawowego, uniwersalnego i głęboko chrześcijańskiego znaczenia — cudu narodzin Boga-Człowieka. Tak rozumiał to także Wyspiański w „Wyzwoleniu”. Tekście, który dzisiaj w lekturze (a także na scenie, np. przez aluzje Grzegorzewskiego) brzmi dojmująco. Warto skonfrontować „Pastorałkę” z „Hamletem Wyspiańskiego” w Teatrze Narodowym.

Przedstawienie zrealizował znakomity zespół. Reżyserował Jarosław Kilian, a przepiękną scenografię i kostiumy stworzył jego ojciec — Adam. Oryginalną muzykę Leona Schillera i Jana Maklakiewicza opracował Krzesimir Dębski.

Teatr Polski, spektakl: 26 XII, godz. 18.00, bilety: (22) 826-79-92

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Pastorałka