Pat powyborczy zaszkodził niemieckiej giełdzie

(Marek Druś)
19-09-2005, 19:27

Większość europejskich giełd kończyła sesje wzrostami. Indeksy ciągnęły w górę przede wszystkim spółki branży naftowej. Na giełdzie we Frankfurcie dominowały spadki. To skutek wyników wyborów, które nie wyłoniły jednoznacznego zwycięzcy i tym samym zachwiały wiarę w możliwość zdecydowanej reformy gospodarki.

Większość europejskich giełd kończyła sesje wzrostami. Indeksy ciągnęły w górę przede wszystkim spółki branży naftowej. Na giełdzie we Frankfurcie dominowały spadki. To skutek wyników wyborów, które nie wyłoniły jednoznacznego zwycięzcy i tym samym zachwiały wiarę w możliwość zdecydowanej reformy gospodarki.

Najmocniej wzrósł w poniedziałek indeks giełdy norweskiej. OBX zyskał 1,29 proc. Wśród najmocniej drożejących blue chipów były m.in. Statoil, DNO i Norsk Hydro. Na pozostałych rynkach także popytem cieszyły się akcje spółek branży naftowej. W Londynie w górę poszedł kurs BP, w Paryżu zdrożały papiery Total. Inwestorzy zareagowali na ostatni wzrost notowań ropy, wiążący się z doniesieniami o kolejnym huraganie zbliżającym się do granic USA.

Spośród europejskich blue chipów wzrostem kurs wyróżniał się Unilever. Akcje koncernu zdrożały w związku z doniesieniami prasowymi o planowanym wycofaniu się spółki z giełdy w Amsterdamie i pozostawieniem jej jedynie na giełdzie w Londynie. Oznaczałoby to zwiększenie wagi Unilevera w indeksie FTSE 100, co mogłoby zwiększyć popyt na jego papiery ze strony inwestorów, których portfele odzwierciedlają skład indeksu.

Na giełdzie we Frankfurcie dominowały w poniedziałek spadki. Pat powyborczy spowodował przecenę akcji m.in. koncernu E.ON i Allianza. Tylko trzy blue chipy wchodzące w skład indeksu DAX nie zakończyły notowań spadkiem. O ok. 0,8 proc. zdrożały akcje Fresenius Medical Care i Infineon Technologies, największego europejskiego producenta chipów. Kursem z piątkowej sesji zakończył dzień Bayerische Hypo- und Vereinsbank (HVB).

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Pat powyborczy zaszkodził niemieckiej giełdzie