Pater: w piątek nie będzie głosowania nad waloryzacją emerytur

15-04-2004, 21:32

Sejm nie będzie głosował w piątek nad projektem ustawy o zmianach zasad waloryzacji rent i emerytur, bo rząd musi mieć więcej czasu na przeanalizowanie poprawek zgłoszonych przez posłów w czwartek w trakcie drugiego czytania - poinformował wiceminister gospodarki i pracy Krzysztof Pater.

"Głosowanie na pewno nie odbędzie się w piątek, dlatego że zgłoszono poprawki, które dotyczą nie tylko samej istoty waloryzacji, ale też innych kwestii. Nie jest możliwe dokonanie

ich analizy w ciągu kilku godzin, pod względem skutków finansowych i możliwości ich realizacji" - powiedział Pater w wywiadzie dla TVN24.

"Kolejne posiedzenie Sejmu będzie w ostatnich dniach kwietnia i wtedy zobaczymy, czy będzie to wprowadzone do porządku obrad" - dodał wiceminister.

Sejm w czwartek przeprowadził drugie czytanie jednego z kluczowych projektów ustaw z pakietu oszczędnościowego rządu, który - według rządowych założeń - ma przynieść do 2007 roku około 9 mld zł oszczędności. Głosowanie nad projektem według pierwotnych planów miało odbyć się w piątek.

Był to jeden z warunków powodzenia rządowego planu, zgodnie z którym do końca kwietnia Sejm miał przegłosować ustawy składające się na tzw. pakiet wiosenny programu reform finansów publicznych.

Na wyniki głosowania z niecierpliwością czekają inwestorzy, dla których będą one papierkiem lakmusowym wskazującym na możliwość przyjęcia całego pakietu oszczędnościowego.

Deklaracja opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, która już w środę zapowiedziała głosowanie przeciw ustawie, spowodowała silne osłabienie złotego. Zdaniem Patera, gdyby poprawki zgłoszone do projektu przez posłów zostały przyjęte, to efekt finansowy proponowanych zmian byłby niewielki.

Wśród poprawek znalazły się m.in. propozycje Socjaldemokracji Polskiej, która poparcie ustawy uzależnia od przyjęcia zasady waloryzacji emerytur i rent o 2 lata (a nie o 3 jak chciał rząd) oraz umożliwienia podwyższania wskaźnika waloryzacji nie tylko o inflację, ale także o część wzrostu wynagrodzeń.

"To jest jeszcze kwestia analiz.(...) Istotne jest szczególnie to, jakie będą efekty finansowe tych przedsięwzięć w 2005 roku i 2006" - powiedział Pater. "Głównym celem jest uniknięcie przekroczenia progu konstytucyjnych norm zadłużenia. Jeżeli my je przekroczymy w 2006 roku nic nie robiąc, aby uniknąć tej katastrofy, to choćbyśmy potroili rozwiązaniami legislacyjnymi skalę oszczędności w 2007 roku lub 2008, to prawdopodobnie nie będzie to miało już żadnego znaczenia" - dodał Pater.

Pater przypomniał, że przypadku przekroczenia przez dług publiczny poziomu 60 proc. PKB rząd będzie musiał zrównoważyć budżet, co może spowodować realny spadek wysokości emerytur i rent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pater: w piątek nie będzie głosowania nad waloryzacją emerytur