Patkowski: polski PKB w tym roku może zanotować jeden z najwyższych wzrostów w UE

  • PAP
opublikowano: 18-08-2022, 22:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Powinniśmy patrzeć na całoroczny wzrost PKB. Widzimy, że obecnie wzrost rok do roku wynosi 5,3 proc. Natomiast w kontekście całego roku 2022 myślę, że to będzie jeden z najwyższych wzrostów PKB w UE - ocenił wiceminister finansów Piotr Patkowski w czwartkowym wywiadzie dla wPolityce.pl.

GUS poinformował w środę, że Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2022 roku wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w pierwszym kw. 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w drugim kw. o 2,3 proc.

Piotr Patkowski, fot. Marek Wiśniewski
Piotr Patkowski, fot. Marek Wiśniewski

"Jest to spadek kwartał do kwartału i nie można go traktować jako główny miernik świadczący o sile gospodarki. Trzeba popatrzeć na poziom PKB w oderwaniu od czynników sezonowych czy jednorazowych. Jeśli popatrzymy na PKB za pierwszy kwartał, gdzie jednym z jego głównych motorów był wzrost zapasów, to on teraz po prostu wygasa" - stwierdził Patkowski.

"Patrząc na inne wskaźniki – produkcji przemysłowej czy konsumpcji, to oczywiście mamy pewne spowolnienie dynamiki tych czynników, ale jednak one utrzymują się na wysokim poziomie, biorąc pod uwagę, w jakiej kondycji jest światowa gospodarka. Polska wypada na tle wielu państw europejskich zdecydowanie lepiej" - zaznaczył.

"Powinniśmy patrzeć na całoroczny wzrost PKB. Widzimy, że obecnie wzrost rok do roku wynosi 5,3 proc. Natomiast w kontekście całego roku 2022 myślę, że to będzie jeden z najwyższych wzrostów PKB w Unii Europejskiej" - ocenił wiceminister finansów.

"Popatrzmy też na PKB z perspektywy ostatnich 2-3 lat, czyli jaka była kondycja gospodarki przed wybuchem pandemii i teraz. Tutaj Polska również zdecydowanie wybija się pozytywnie na tle innych państw" - dodał.

Patkowski podkreślił, że obecnie mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej, co pokazuje, że mamy bardzo mocne i stabilne fundamenty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane