Edycja IX

Czas na patriotyzm gospodarczy

12 listopada o godzinie 12.00 zainaugurujemy kolejną, dziewiątą już, edycję programu „Czas na patriotyzm gospodarczy”. Wezmą w niej udział czołowe postacie ze świata polityki i biznesu. Debatę otworzy premier Mateusz Morawiecki.

Projekt „Czas na patriotyzm gospodarczy” wystartował na Stadionie Narodowym 22 maja 2013 r. Biznes i polityczni sternicy państwa pierwszy raz wymienili się doświadczeniami, mówili, na czym polega współczesny patriotyzm gospodarczy oraz szukali rozwojowych recept. „Puls Biznesu” patriotyczne ścieżki przecierał jako pierwszy w okresie, gdy to hasło nie było jeszcze ani powszechne, ani popularne. Nasza inicjatywa okazała się jednak ponadczasowa.

Drugą edycję rozpoczęliśmy w szczególnym mieście i dniu — 1 września 2013 r., czyli w rocznicę wybuchu II wojny światowej, na Baltic Arenie w Gdańsku, skąd niedaleko na Westerplatte.

Lejtmotyw trzeciej, w maju i czerwcu 2014 r., był oczywistością — srebrny jubileusz transformacji ustrojowej i gospodarczej, która rozpoczęła się od przełomowych wyborów 4 czerwca 1989 r.

W czwartej i szóstej edycji patriotyczne postawy sprowadziliśmy na poziom lokalny, przymierzając je do firm i instytucji odgrywających ogromną rolę w swoich regionach. Odwiedziliśmy: Trójmiasto, Wrocław, Kraków, Rzeszów, Łódź, Lublin, Opole i Kielce. Celem dyskusji w tych ośmiu zróżnicowanych regionach była próba znalezienia odpowiedzi na pytania, czy w globalizującej się rzeczywistości lokalny patriotyzm ma sens, jakie wyzwania stoją przed województwami i jak usprawnić współpracę między tworzącymi miejsca pracy przedsiębiorcami a władzami samorządowymi, by wspólnymi siłami napędzać rozwój regionu.

Piąty cykl przebiegał w okresie wyjątkowym. Istotnie zmieniły się zewnętrzne okoliczności nie tylko rozwoju cywilizacyjnego, lecz w ogóle funkcjonowania naszego państwa. Wojna na odległym, ale zarazem bliskim pograniczu Ukrainy i Rosji nie tylko nie wygasła, lecz stała się ustabilizowaną nienormalnością. Doszła do tego zalewająca nieprzygotowaną UE wielotysięczna fala uchodźców i imigrantów ekonomicznych z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Polskę na razie omija, ale jej dotarcie to tylko kwestia czasu. W kraju zaś rozumiane dość rozbieżnie wątki patriotyzmu, nie tylko gospodarczego, stały się przedmiotem ostrej kampanii wyborczej, po której wyborcy po raz pierwszy w historii naszej młodej demokracji powierzyli na cztery lata stery państwa tylko jednej partii – Prawu i Sprawiedliwości.

O tym, że do tematu patriotyzmu gospodarczego ekipa rządząca przywiązuje dużą wagę, świadczy fakt, że kolejne edycje (siódmą – „Polska silna, innowacyjna i przyjazna przedsiębiorcom” i ósmą – „Polska 4.0”) otwierali premierzy rządu – Beata Szydło i Mateusz Morawiecki, a w panelach licznie uczestniczyli wicepremierzy i ministrowie odpowiedzialni za resorty gospodarcze.

Kluczem do sprostania wyzwaniom w trudnych czasach zawsze są i będą polscy przedsiębiorcy. To od nich zależy, czy konkurencyjność i innowacyjność przestaną być wygodnymi hasłami, a staną się powszedniością naszej gospodarki. Osiem dotychczasowych edycji cyklu „Pulsu Biznesu” udowodniło, że patriotyzm gospodarczy niejedno ma imię. Jakie będą wnioski z tegorocznej debaty? Przekonamy się o tym 12 listopada o godzinie 12.00. Już dziś zapraszamy do oglądania transmisji z tego wyjątkowego wydarzenia.

Organizator

Patronat honorowy

Patronat honorowy

Partnerzy