Paulsen: przejściowość wysokiej inflacji może być dłuższa niż jest to oczekiwane

opublikowano: 11-08-2021, 18:08

Dane o inflacji w lipcu w USA wywołały w środę optymizm widoczny w rekordach indeksów na NYSE. Znany strateg inwestycyjny Jim Paulsen uważa jednak, że inwestorzy nie powinni czuć się zbyt pewnie.

Bank centralny USA od dłuższego czasu utrzymuje, że wzrost inflacji w tym roku jest przejściowy i wynika z wychodzenia gospodarki z kryzysu spowodowanego przez pandemię. Ma to łagodzić obawy, że wysoki wzrost cen zmusi go do zacieśnienia polityki monetarnej.

- Myślę, że przejściowość [inflacji – red. pb.pl] okaże się dłuższa niż jest to oczekiwane, a nawet niż oczekuje Fed – powiedział Paulsen, który jest głównym strategiem inwestycyjnym w Leuthold Weeden Capital Management. – Skutek tego może być taki, że będziemy jeszcze mocno martwili isę inflacją, co ostatecznie może w pewnym momencie spowodować korektę rynku akcji – dodał.

Departament Pracy poinformował w środę, że ceny detaliczne wzrosły w USA w lipcu o 0,5 proc. w porównaniu z czerwcem i o 5,4 proc. w ujęciu rocznym. Inflacja bazowa wynosiła 0,3 proc. w porównaniu z czerwcem, w którym sięgała 0,9 proc. W ujęciu rocznym wyniosła 4,3 proc. wobec 4,4 proc. w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane