Paulson: grozi nam „Gospodarcza Żelazna Kurtyna”

opublikowano: 07-11-2018, 17:07

Jeśli USA i Chiny nie zrobią kroków w kierunku porozumienia grozi im nowa zimna wojna, ostrzegł były amerykański sekretarz skarbu Henry Paulson.

Zobacz więcej

Henry Paulson, fot. Bloomberg

Paulson, który przed wejściem do polityki był prezesem Goldman Sachs ostrzegł, że przedłużanie obecnego impasu w sprawie wymiany handlowej USA i Chin grozi zamknięciem znacznej części globalnej gospodarki dla swobodnego przepływu inwestycji i handlu.
 
- I dlatego dostrzegam obecnie perspektywę pojawienia się Gospodarczej Żelaznej Kurtyny, która powoduje powstawanie nowych barier po obu stronach i zmienia gloalną gospodarkę, taką, jaką znaliśmy – powiedział Paulson.
 
Były sekretarz skarbu uważa, że USA powinny złagodzić retorykę, zmienić decyzję o wyjściu z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) i rozpocząć negocjacje z Chinami.  

- Moim zdaniem nie ma wątpliwości, że to jak USA postępuje z Chinami, a także jak one postępują z nami, ukształtuje geopolityczny krajobraz tego stulecia – powiedział Paulson.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu