Paulson: Ulgi podatkowe pomogą gospodarce

opublikowano: 18-01-2008, 14:31

Sekretarz Skarbu USA Henry Paulson powiedział, że po konsultacji z liderami Kongresu jest przekonany o poparciu dla planu ożywienia wzrostu gospodarczego i uniknięcia groźby recesji w USA.

Paulson powiedział w NBC, że największa część pakietu pomocy będzie skierowana do konsumentów.

Źródła w Kongresie poinformowały, że administracja chce udzielić ulgi dla podatników. W przypadku indywidualnych ma ona wynieść 800 mln USD, a w przypadku rodzin 1800 USD. To wzrost w porównaniu z ulgami zastosowanymi w programie walki z recesją z 2001 roku, kiedy ulgi wyniosły 300 USD na pojedynczego podatnika i 600 USD na rodzinę.

Paulson odniósł się do zarzutów stawianych przez krytyków planów administracji, według których ulgi podatkowe w 2001 roku nie ożywiły wzrostu gospodarczego.

- Badania pokazują, że ludzie wydają między 33 a 66 proc. pieniędzy, które uzyskali, i robią to szybko – powiedział Sekretarz Skarbu USA.

Występując w porannym programie na kanale ABC Paulson powiedział, konieczne jest zastosowanie obecnie mocnego i krótkoterminowego impulsu, który „wpompuje” pieniądze w gospodarkę. Potwierdził także, że skutki impulsu mającego ożywić gospodarkę mogą być zauważalne w okresie tygodni.
MD, AP  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane