Pawełczak: KGHM ma kontrolę nad aktywami zagranicznymi

PAP
opublikowano: 26-06-2018, 14:56

Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. ma pełną kontrolę zarządczą nad aktywami zagranicznymi miedziowej spółki; mamy plan związany z funkcjonowaniem tych aktywów do 2023 r. - powiedział we wtorek PAP ustępujący prezes zarządu KGHM Rafał Pawełczak.

W piątek Rada Nadzorcza KGHM powołała prezesa i nowych wiceprezesów miedziowej spółki. Prezesem KGHM został dotychczasowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński; wiceprezesami natomiast zostali Katarzyna Kreczmańska–Gigol (ds. finansowych) oraz Radosław Stach (ds. produkcji). Jednak obecny zarząd KGHM będzie sprawował funkcję co najmniej do 6 lipca, ponieważ we wtorek akcjonariusze ZWZ miedziowej spółki zdecydowali o przerwaniu obrad „walnego” właśnie do 6 lipca. Nowy zarząd ma zaś objąć funkcję z dniem zakończenia walnego zgromadzenia KGHM, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2017 rok, na okres trzech lat.

Rafał Pawełczak, prezes KGHM
Zobacz więcej

Rafał Pawełczak, prezes KGHM fot. ARC

W poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówił w Katowicach, że najważniejsze wyzwania przez nowym zarządem KGHM to decyzje ws. aktywów zagranicznych i inwestycji w krajowe wydobycie z poziomu poniżej 1400 metrów. Wiceminister uznał, że „nie ulega żadnych wątpliwości, że musi nastąpić ocena realności pozycji KGHM na rynkach zagranicznych”.

„Mówiąc +pozycji+, mam na myśli, jakie ponosimy nakłady w aktywach, jakie KGHM ma poza Polską i jak te aktywa w perspektywie czasu gwarantują nam jakiś zwrot poniesionych nakładów. Ten bilans naprawdę nie jest łatwy. To jest wyzwanie (…), ale myślę, że stoimy przed wreszcie rozstrzygnięciem, na ile mamy się aktywnie zachowywać na rynku” - powiedział w poniedziałek Tobiszowski, wskazując m.in. na chilijskie aktywa w Sierra Gorda.

We wtorek Rafał Pawełczak powiedział PAP, że Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. ma pełną kontrolę zarządczą nad aktywami zagranicznymi miedziowej spółki i plan związany z funkcjonowaniem tych aktywów do 2023 r.

„Ten plan jest oczywiście planem, w którym przewidujemy zarówno dezinwestycje aktywów zagranicznych, jak i rozwój tych, które są najbardziej obiecujące” - powiedział prezes. Nie chciał uściślić, o jakie konkretnie inwestycje zagraniczne chodzi. „Plan przyjęty przez obecny zarząd będzie przedstawiony kolejnemu zarządowi” - uciął Pawełczak.(

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pawełczak: KGHM ma kontrolę nad aktywami zagranicznymi