Pawlak: Most energetyczny z Litwą możliwy w najbliższych latach

PAP
opublikowano: 11-02-2008, 18:44

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka, powstanie mostu energetycznego między Polską a Litwą możliwe jest w ciągu " najbliższych lat". We wtorek w Warszawie ma powstać spółka, która zajmie się przygotowaniem projektu.

W poniedziałkowej rozmowie z Radiem TOK FM Pawlak powiedział, że we wtorek ma dojść do podpisania porozumienia, na mocy którego powstanie "spółka Project Develoment Company, która ma przeanalizować ten projekt i przygotować założenia do powołania już albo wspólnego przedsięwzięcia wydzielonej spółki celowej, albo do inwestycji, która będzie realizowana przez operatorów systemowych z Polski i z Litwy".

Na pytanie czy most energetyczny mógłby powstać w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat wicepremier odparł: "To jest realnie możliwe, natomiast to jest też powiązane z inwestycjami w energetykę litewską, z budową elektrowni atomowej i uzasadnione jest wtedy, kiedy ta (elektrownia - PAP) siecią wysokiego napięcia będzie mogła przesyłać satysfakcjonującą ilość energii elektrycznej".

Jak poinformowała w poniedziałek bałtycka agencja BNS, w planowanym na wtorek podpisaniu w Warszawie polsko -litewskiego porozumienia o powołaniu przedsiębiorstwa ds. budowy mostu energetycznego zamierza uczestniczyć prezydent Valdas Adamkus.

Rzeczniczka prasowa litewskiego prezydenta Rita Grumadaite w rozmowie z PAP nie zaprzeczyła ani nie potwierdziła tej informacji.

Polsko-litewskie porozumienie o powołaniu przedsiębiorstwa ds. budowy mostu energetycznego zamierzają podpisać szefowie spółek energetycznych "Lietuvos Energija" i "Polska Grupa Energetyczna".

Strona litewska wyraża nadzieję, że podpisanie porozumienia, które miało nastąpić na początku października ub. roku, wreszcie dojdzie do skutku.

Riczardas Slapszys, doradca ministra gospodarki Litwy Vytasa Navickasa, poinformował PAP, że w poniedziałek grupy negocjacyjne w Warszawie uzgadniają ostatnie szczegóły dokumentu.

Według Slapszysa strona polska zrezygnowała z uzależnienia budowy mostu energetycznego od pozyskania co najmniej 1000 megawatów z nowej elektrowni atomowej. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane