Pawlak: Niebezpieczne instrumenty finansowe mogą zaszkodzić wzrostowi

PAP
opublikowano: 27-11-2008, 18:53

Polskiemu wzrostowi gospodarczemu w  przyszłym roku może zaszkodzić spadek inwestycji oraz niebezpieczne instrumenty finansowe - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Zdaniem Pawlaka, wzrost gospodarczy w przyszłym roku może być niezagrożony, jeśli "zostaną podtrzymane prognozy popytu krajowego, który może dodatkowo wzrosnąć na skutek obniżenia podatków. Ewentualnie słabszy złoty da możliwość większego eksportu polskich produktów".

Od stycznia 2009 roku mają być wprowadzone nowe stawki podatku dochodowego PIT: 18 i 32 proc. Obecnie obowiązuje trzystopniowa skala tego podatku: 19, 30 i 40 proc.

Pawlak dodał, że nie otrzymał jeszcze od ministra finansów informacji w sprawie nowej prognozy PKB na przyszły rok.

W projekcie przyszłorocznego budżetu założono PKB na poziomie 4,8 proc. W związku ze spowolnieniem światowej gospodarki, Ministerstwo Finansów ponownie analizuje prognozę. Resort podał w środę, że nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie korekty prognozy PKB, a brany jest pod uwagę przedział 3,5-4,5 proc.

"Problemy mogą być w obszarze inwestycji i tu potrzebne są rozwiązania, które wspierałyby rozwój (przedsiębiorstw - PAP) i zastępowały ewentualne niedrożności w systemie bankowym i kredytowym" - powiedział w czwartek dziennikarzom Pawlak. Jako jeden z takich instrumentów wymienił leasing urządzeń do działalności gospodarczej, co może - jego zdaniem - "podtrzymać proces inwestycyjny".

Jednak - w opinii wicepremiera - największym zagrożeniem, jeżeli chodzi o sytuację przyszłorocznego budżetu, są "niebezpieczne instrumenty finansowe" wprowadzane na nasz rynek.

Podkreślił, że na tle innych krajów, które dziś obniżają prognozy wzrostu, Polska jest "perspektywiczną gospodarką". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane