Pawlak o kontroli NIK ws. bezpieczeństwa sieci przesyłowych energii elektrycznej

PAP
opublikowano: 31-05-2008, 12:58

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, pytany o kontrolę NIK dotyczącą bezpieczeństwa sieci przesyłowych energii elektrycznej wyjaśnił, że chodzi o mechanizmy związane z bezpieczeństwem po zmianach zasad funkcjonowania rynku energii.

Sobotnia "Rzeczpospolita" poinformowała, że do Najwyższej Izby Kontroli wpłynął wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie kontroli nadzoru organów państwa nad bezpieczeństwem sieci przesyłowych energii elektrycznej. Kontrola miałby objąć m.in. kierowany przez Pawlaka resort gospodarki.

Pawlak poinformował dziennikarzy w sobotę w Szczecinie, że jest już po rozmowie w tej sprawie z szefem BBN Władysławem Stasiakiem.

"Chodzi o przejrzenie mechanizmów związanych z bezpieczeństwem energetycznym, bo zmieniły się zasady funkcjonowania rynku energii. Mamy w tej chwili rozdzielenie własnościowe produkcji, przesyłu i dystrybucji. Są nowe mechanizmy, za tym nie nadążały regulacje prawne" - powiedział Pawlak.

Jak ocenił, w tym roku jest czas, by te sprawy doprowadzić do porządku, tak aby w 2009 r. - gdy będzie pełna liberalizacja cen - były "regulacje, które dają pozytywne rynkowe mechanizmy koordynacji i bezpieczeństwa w systemie energetycznym".

Zdaniem wicepremiera, Polska należy do krajów, które mają "stosunkowo mocną pozycję" w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pawlak o kontroli NIK ws. bezpieczeństwa sieci przesyłowych energii elektrycznej