Pawlak: Pomysły PiS w sprawie ordynacji samorządowej, to zamach na samorządność

Polska Agencja Prasowa SA
16-02-2006, 14:17

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zgłaszane przez PiS pomysły na wykluczenie z wyborów samorządowców, którzy pełnią swoje funkcje dłużej niż dwie kadencje, to zamach na samorządność i złamanie ich konstytucyjnych praw.

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zgłaszane przez PiS pomysły na wykluczenie z wyborów samorządowców, którzy pełnią swoje funkcje dłużej niż dwie kadencje, to zamach na samorządność i złamanie ich konstytucyjnych praw.

Pawlak odnosząc się do pojawiających się w ostatnich dniach informacji o pomysłach PiS, dotyczących zmian w ordynacji wyborczej do samorządu, ocenił, że zmiany te "ograniczają samorządność" i są "szkodliwe dla kraju".

Jego zdaniem, PiS chce uniemożliwić start w jesiennych wyborach samorządowych politykom, którzy rządzą już drugą kadencję. O takich pomysłach Prawa i Sprawiedliwości pisały m.in. "Gazeta Wyborcza" i "Życie Warszawy". Media donosiły też, że na takich pomysłach najbardziej straciłoby PSL.

"Nie widzę tu nawet najmniejszych elementów zamachu na samorządność - tak zarzuty PSL skomentował w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - W tej sprawie nie ma ostatecznej decyzji. Nie wiem, czy z tym wystąpimy". Według niego, nad propozycjami "trwa dyskusja w klubie i kierownictwie partii - jedni są za, drudzy są przeciw".

Jak zapewnia prezes PiS, "niezależnie od tego, jaka decyzja zapadnie, nie będzie na pewno godziła w samorządność, bo samorządność może równie dobrze funkcjonować wtedy, kiedy takie ograniczenie istnieje, jak i wtedy, kiedy go nie ma". 

Prezes PSL poinformował PAP, że wiceprzewodniczący komisji samorządu terytorialnego Dawid Jackiewicz (PiS) przekazał w związku z propozycją PiS pytanie do sejmowego Biura Studiów i Ekspertyz. Zdaniem Pawlaka, podlegli marszałkowi Sejmu eksperci będą zmuszeni sporządzić opinię zgodną z pragnieniami partii rządzącej. Dlatego - dodał - poprosi w tej sprawie o opinię niezależnych ekspertów.

"Ograniczenie kadencyjności pełnienia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta jest złamaniem konstytucyjnych praw i swobód obywatelskich - w efekcie doprowadzi do politycznego wyeliminowania ludzi najbardziej efektywnych i prawych, poddających się społecznej ocenie i weryfikacji w wyborach" - uważa szef PSL Pawlak.

Jak zapowiedział, PSL użyje wszelkich przewidzianych prawem środków do zablokowania propozycji PiS, dotyczących ograniczenia kadencyjności samorządowców. Ocenił, że takie propozycje to próba wyeliminowania ze społeczności lokalnych uznanych i sprawdzonych administratorów, organizatorów życia gospodarczego, publicznego i kulturalnego.

Zdaniem Pawlaka, wprowadzenie kadencyjności dla samorządowców, to "próba zawłaszczenia pastwa" na poziomie samorządów i "zastąpienie doświadczonych i niezależnych przede wszystkim swoimi, nie zawsze kompetentnymi, a na pewno mało doświadczonymi ludźmi".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pawlak: Pomysły PiS w sprawie ordynacji samorządowej, to zamach na samorządność