Pawlak: PSL będzie wspierać dobre propozycje rządu

(Marek Druś)
opublikowano: 12-10-2006, 16:05

Wydaje się, że PiS dokonał wyboru, powiedział prezes PSL nawiązując do wspólnego głosowania PiS, Samoobrony i LPR.

PSL będzie wspierać dobre propozycje rządu - powiedział prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak, odpowiadając na pytanie o rozmowy koalicyjne z PiS. "Wydaje się, że PiS dokonał wyboru" - dodał, nawiązując do wspólnego głosowania PiS, Samoobrony i LPR za przerwaniem obrad Sejmu do przyszłego tygodnia.

"Jeżeli będą dobre propozycje ze strony rządu, będziemy je wspierać. Nie będziemy akceptować rozwiązań złych i awanturniczej polityki od kryzysu do kryzysu. Robimy swoje" - mówił Pawlak na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak powiedział, rozumie, że PiS zdecydował o powrocie do koalicji z Samoobroną i LPR, "w okolicznościach, kiedy klub Samoobrony nie podzielił się w takich proporcjach, jak PiS się spodziewał i większość arytmetyczna jest po stronie Romana Giertycha i Andrzeja Leppera". "To PiS dokonał wyboru, że wraca do tej koalicji" - ocenił Pawlak.

"Nie nastąpiły zmiany jakościowe, nie nastąpiło odstąpienie od awanturowania się w polityce. W takich okolicznościach jeszcze raz podkreślam, będziemy wspierali dobre inicjatywy" - mówił Pawlak, kilkakrotnie dopytywany przez dziennikarzy o ewentualną koalicją z PiS.

Jak ocenił wiceszef PSL Jan Bury, koalicja PiS, Samoobrony i LPR została przerwana, "był czas na dyskusję o warchołach i chamach, a teraz koalicja ma reaktywację".

Ludowcy w większości wstrzymali się od głosu w czwartkowym głosowaniu nad wnioskiem o przerwę o obradach Sejmu do wtorku 17 października. Przeciw wnioskowi był Bury. "Po uzasadnieniu (wniosku o przerwę w obradach) posła PiS Karola Karskiego, bardzo miernym dokonałem innego wyboru, chciałem dalej pracować" - tłumaczył swoją decyzję w głosowaniu Bury.

Szef ludowców podkreślił, że klub PSL zgłaszał na Konwencie Seniorów propozycję, aby przed ogłoszeniem przerwy w obradach rozpatrzyć projekt ustawy o pozyskiwaniu środków europejskich i polityce regionalnej. "Nie zostało to przyjęte i dlatego klub PSL wstrzymał się od głosu w sprawie wniosku o przerwę w obradach" - tłumaczył Pawlak.

Jak żartobliwie zauważył, w pierwotnej wersji wniosek był zgłoszony o przerwę do 17 października 2007 roku i to - zdaniem Pawlaka - "była daleko idąca przesada". "Nie chcieliśmy uczestniczyć w takim przedsięwzięciu w żadnej mierze" - dodał.

Pawlak zaznaczył, że najważniejsze sprawy w bieżącym roku to przede wszystkim zagospodarowanie środków europejskich, ustawy podatkowe i zmiana prawa bankowego. "Jeżeli dzisiaj Sejm uchwaliłby ustawę o możliwości pozyskiwania środków europejskich, zrobiłby jeden dobry uczynek" - powiedział lider PSL.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pawlak: PSL będzie wspierać dobre propozycje rządu