Pawlak: Stanowisko PSL ws. budżetu uzależnione od poprawek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-01-2006, 15:03

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział w czwartek PAP, że stanowisko Stronnictwa w sprawie głosowania nad budżetem na 2006 rok jest uzależnione "w dużym stopniu" od przyjęcia przez Sejm kilku poprawek autorstwa jego klubu.

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział w czwartek PAP, że stanowisko Stronnictwa w sprawie głosowania nad budżetem na 2006 rok jest uzależnione "w dużym stopniu" od przyjęcia przez Sejm kilku poprawek autorstwa jego klubu.

Te poprawki to m.in.: dopłaty do paliwa rolniczego w wysokości 200 mln zł, zwiększenie środków na zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt - 30 mln, oraz zwiększenie dotacji na działalność związków ochotniczej straży pożarnej. Poprawkami zajmuje się obecnie sejmowa komisja finansów.

"W zależności od tego, jak ułożą się głosowania nad naszymi poprawkami, będziemy podejmowali decyzję dotyczącą całościowego głosowania nad budżetem" - oświadczył Pawlak. Jak dodał, klub PSL będzie też "wnikliwie analizował całościową formę budżetu".

Przyznał, że decyzje w sprawie budżetu i poprawek muszą być podejmowane w porozumieniu z innymi klubami. "Jeżeli udałoby się nam nasze poprawki przeprowadzić i takie działanie uzyskałoby poparcie innych klubów parlamentarnych, to wtedy można się zastanawiać nad przyjęciem całości budżetu" - zaznaczył.

Pawlak wyraził jednak obawę, że prace nad budżetem mogą zostać - jak to określił - "spowolnione i zamulone" i że nawet może dojść do rozwiązania Sejmu. "Taką opcję też bierzemy pod uwagę" - przyznał.

Jak poinformował, klub PiS próbował na Konwencie Seniorów przesunąć głosowanie budżetu w Sejmie na 24 stycznia. "Jeżeli klub rządzący zwraca się o taki termin, który jest poza kalendarzem dopuszczalnym konstytucyjnie, to można podejrzewać, że są tu jakieś kombinacje niejawne" - ocenił.

Szef PSL powiedział też, że nie wyklucza, iż dojdzie do przedterminowych wyborów. "To nie będzie dobre rozwiązanie, ale jest taka sytuacja, że wszystkiego się można spodziewać" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane