Pawlak: Zysk NBP, jeżeli będzie, powinien trafić do budżetu

PAP
opublikowano: 20-07-2009, 17:42

Jeżeli Narodowy Bank Polski osiągnie zysk, to powinien on trafić do budżetu państwa, bo takie są rozwiązania prawne - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Jeżeli zysk (NBP - PAP) będzie, to on w oczywisty sposób jest wpłacany do budżetu, a jeżeli zysku nie ma, to nie ma się o co kłócić. To jest sprawa techniczna. Ważne jest, żeby to wyliczenie zysku robić z dobrze pojętymi praktykami księgowości, a sądzę, że w tym zakresie NBP jest dość rzetelny" - zaznaczył wicepremier. "Takie są rozwiązania prawne - jeżeli zysk jest, to powinien on trafić do budżetu" - dodał.

Na pytanie o dialog z rządem, o który apelował na poniedziałkowej konferencji prezes NBP Sławomir Skrzypek, Pawlak odpowiedział, że do takiego dialogu służy Komitet Stabilność Finansowej, na posiedzeniach którego spotykają się minister finansów, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i prezes NBP.

Zdaniem Pawlaka spotkanie Komitetu to dobra okazja do tego, żeby minister finansów i prezes NBP wyjaśnili sobie szczegóły tego, w jaki sposób tworzy się bilans NBP.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek uważa, że Ministerstwu Finansów brakuje wiedzy na temat wyliczania zysków Narodowego Banku Polskiego. Ocenił też, że prognozowanie przez resort wyników za 2009 r. już w tej chwili jest nieuprawnione. Ministerstwo finansów stoi na stanowisku, że bank może w 2010 r. zasilić budżet kilkunastoma miliardami złotych z tegorocznych zysków.

Dyskusja o ewentualnym zysku NBP w 2009 r. zaczęła się dwa tygodnie temu, gdy premier Donald Tusk zapowiedział, po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim, że rząd ma pakiet pomysłów, których realizacja pozwoli uniknąć podwyższania podatków w 2010 roku. Dodał, że chce również, aby ponad 10 mld zł z prognozowanego zysku NBP za 2009 rok trafiło do budżetu.

W odpowiedzi na to oświadczenie NBP poinformował, że w 2009 roku jego wynik finansowy wyniesie zero, więc w 2010 r. nie będzie mógł zasilić budżetu swoim zyskiem. Prezes banku centralnego zadeklarował, że NBP przeznaczy część zysku na wsparcie budżetu, "jeżeli będzie to możliwe i wynik finansowy banku będzie na odpowiednim poziomie".

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane