Październik przyniesie nam zmienność

Adam Puchalski, Analityk XTB
opublikowano: 06-10-2016, 16:45

Na Wall Street nastroje są lepsze niż w Europie. Akcje odbijają po słabym początku miesiąca.

W październiku historycznie mamy do czynienia z dużą zmiennością na Wall Street. Jest to również miesiąc, w którym indeks na ogół rośnie, średnio w ostatnich 25 latach wzrosty w październiku wyniosły 1.9%. Zbliża się sezon wyników, który dostarczy nowych sygnałów o kondycji amerykańskich korporacji. Analitycy przewidują spadek zysków po raz szósty z rzędu. Alcoa opublikuje wyniki 11 października. Prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu wynosi obecnie ponad 60%, od minionego tygodnia wzrosło o 10pp, dane od ostatniego posiedzenia FED są dobre, jutro czekają nas payrolle, które mogą mocniej wpłynąć na ruch na indeksach, konsensus Bloomberga zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w wysokości 17200, poprzednio wzrost wyniósł 151000.

W Europie ruchy na indeksach są bardzo umiarkowane. Deutsche Bank znajduje się blisko poziomów otwarcia. Wczoraj pojawiły się plotki o trwających negocjacjach pomiędzy Niemcami i USA w kwestii kary, którą na bank nałożyć ma amerykański Departament Sprawiedliwości. DAX traci -0.3%. Mocno traci Lufthansa co odciska się piętnem na DAXie. W tym roku notowania spółki straciły już 35% i znajdują się blisko czteroletnich minimów, jednym z ważniejszych powodów tak słabego zachowania akcji jest nieradzenie sobie z niskokosztową konkurencją. Protokół z ostatniego posiedzenia EBC nie przyniósł przełomu, jeśli chodzi o DAXa. Minutes okazały się lekko gołębie, pokazują, że rozszerzenie QE może być kwestią czasu. Brak przekonania o rosnącej inflacji to dość silne stwierdzenie, które wpasowuje się w oczekiwania rynku dotyczące rozszerzenia skupu aktywów.

Na polskiej giełdzie ciekawie jest na akcjach Alior Banku oraz Enei. Enea traci ponad trzy procent i jest liderem spadków, natomiast Alior umacnia się po ponad 1.3% i jest liderem wzrostów na warszawskim parkiecie. Enea analizowała potencjalną inwestycję w Katowicki Holding Węglowy, tymczasem Dziennik donosi, że holding może potrzebować ponad miliard złotych pakietu ratunkowego. KHW jest drugim w Polsce, największym producentem węgla i może być wystawiony na łaskę kredytodawców, konkretnie właścicieli obligacji, z którymi władze koncernu mają dojść do porozumienia. W przypadku Alior Banku, mamy do czynienia z reakcją na toczące się rozmowy pomiędzy Raiffeisen International i Aliorem dotyczącym sprzedaży polskiego biznesu Raiffeisen. Szerszy indeks WIG20 znajduje się na minimalnym minusie tracąc -0.02%.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Puchalski, Analityk XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Październik przyniesie nam zmienność