PBG i Polimex czekają

ANP, KAP
opublikowano: 20-08-2008, 00:00

Amerykańska tarcza może oznaczać wielomilionowe kontrakty — dla wybranych. Apetyt mają m.in. giełdowe firmy.

Amerykańska tarcza może oznaczać wielomilionowe kontrakty — dla wybranych. Apetyt mają m.in. giełdowe firmy.

Choć nie cichną kontrowersje wokół budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie w powiecie słupskim, budowlane firmy już zacierają ręce i czekają na zlecenia.

— Mamy wymagane certyfikaty. Na pewno będziemy startować w ewentualnych przetargach. Nie wiadomo, na jak duże zlecenia można liczyć. Może na setki milionów złotych, a może miliardy, jeśli Amerykanie zechcą na przykład budować kilkupiętrowe bazy dowodzenia — mówi Konrad Jaskóła, prezes giełdowego Polimeksu-Mostostalu.

Dodaje, że część polskich firm posiada odpowiednie dokumenty do budowy obiektów wojskowych.

— Polimex ma kilka stopni wtajemniczenia. Niedługo zdobędziemy najwyższy do zadań ściśle tajnych. Obecnie wykonujemy dwa kontrakty wojskowe. Oczywiście tajne — mówi Konrad Jaskóła.

Spore nadzieje z amerykańską tarczą wiąże również giełdowy PBG.

— Bardzo ucieszyła nas informacja o planowanym podpisaniu porozumienia. Za tym mogą pójść inwestycje. Na temat tarczy nie ma wielu informacji, ale jeśli będą zlecenia, to na pewno będziemy startować. Obecnie wykonujemy m.in. kontrakt na zbiorniki do paliw dla F-16 — mówi Jacek Krzyżaniak, członek zarządu PBG.

Jego zdaniem, może chodzić o inwestycje rzędu miliarda złotych.

Zdaniem Roberta Rochowicza, rzecznika resortu obrony, zasadniczo przy budowie obiektów wojskowych potrzeba stosownych uprawnień, ale w przypadku tarczy za wcześnie na szczegóły.

W regionie inwestować chce też Strabag, który m.in. zbuduje obwodnicę Słupska.

— Na razie jest zbyt wiele niewiadomych, by można przewidzieć, jak wiele inwestycji mogłoby pójść w ślad za tarczą — mówi Dariusz Słotwiński, prezes spółki.

Zdaniem Andrzeja Synowieckiego, szefa Radmoru, działającego w sektorze radiokomunikacji, tarcza to także szansa pozyskania nowoczesnych technologii przez sektor obronny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP, KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu