PBG nie zachwyciło wynikami

APN
06-11-2007, 00:00

Analitycy są zgodni: spółka w trzecim kwartale rozczarowała. Na wczorajszej sesji akcje PBG taniały.

Analitycy są zgodni: spółka w trzecim kwartale rozczarowała. Na wczorajszej sesji akcje PBG taniały.

W III kwartale 2007 r. Grupa PBG, specjalizująca się w serwisowaniu i budowie instalacji wydobywczych, zanotowała 21,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto — o 8,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody grupy wyniosły 350,68 mln zł (wzrost o 70,7 proc.). Spadł natomiast zysk operacyjny grupy: z 29,75 mln zł przed rokiem do 23,81 mln zł.

— Mieliśmy większe oczekiwania niż rynkowy konsensus, który zakładał 22 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Szacowaliśmy 28 mln zł — mówi Włodzimierz Giller, analityk Deutsche Banku.

Jego zdaniem, III kwartał 2006 r. był bardzo solidny, stąd 20-procentowy spadek zysku operacyjnego.

— Wyniki są zniekształcone przez zdarzenia jednorazowe. Obraz działalności operacyjnej jest raczej słaby. Część kontraktów jest w euro, a przy silnym złotym spółka musi ponosić straty na wycenie kontraktów. To miało wpływ na wyniki — dodaje Włodzimierz Giller.

Zdaniem Tomasza Krukowskiego, analityka CA IB, spadki na zysku brutto i zysku z działalności operacyjnej to głównie rezultat słabych wyników Hydrobudowy.

— Wyniki mogłyby być lepsze, szczególnie na poziomie operacyjnym, gdyby nie konieczność zaksięgowania dodatkowych 12 mln zł strat, poniesionych przez Hydrobudowę na zakończonym w październiku kontrakcie na budowę największej w Polsce Oczyszczalni Ścieków Kraków-Płaszów — tłumaczy Jacek Krzyżaniak, członek rady nadzorczej PBG.

Zdaniem analityków, raczej nie ma zagrożenia dla realizacji prognozy zakładającej w 2007 r. 91,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy 1,21 mld zł skonsolidowanych przychodów.

— Wyniki III kwartału utwierdzają nas w przekonaniu, że prezentowana prognoza jest nadal konserwatywna i wykonamy ją bez problemu — dodaje Jacek Krzyżaniak.

PBG, które ostatnio kupiło m.in. udziały drogowej spółki Betpol, prowadzi rozmowy z trzema podmiotami.

— Wszystko wskazuje na to, że do końca roku zamkniemy transakcję z jednym z nich, a w styczniu grupa powiększy się o kolejną firmę — ujawnia Jacek Krzyżaniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: APN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PBG nie zachwyciło wynikami