PBG podnosi poprzeczkę

Anna Pronińska
opublikowano: 18-10-2010, 00:00

Po kontrakty warte setki milionów EUR w Polsce i za granicą sięgną PBG i OHL. Pierwsze cele namierzone.

Po kontrakty warte setki milionów EUR w Polsce i za granicą sięgną PBG i OHL. Pierwsze cele namierzone.

Spotkanie było bardzo owocne — tak Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG, skwitował zeszłotygodniowe rozmowy między właścicielami i przedstawicielami PBG oraz hiszpańskiego koncernu Obrascon Huarte Lain (OHL), który zamierza kupić 51 proc. akcji giełdowej Hydrobudowy Polska i 50,1 proc. akcji zależnej Aprivii (spółki z grupy PBG).

Firmy spotkały się, by ustalić zakres współpracy.

— Wyznaczyliśmy obszary i wskazaliśmy kontrakty, po które chcemy sięgać wspólnie. Hiszpanie są zainteresowani m.in. rynkiem koncesyjnym, głównie autostradami i zleceniami w obszarze szeroko pojętej użyteczności publicznej, a w dalszej perspektywie także usługami operatorskimi na kolejach — mówi Jacek Krzyżaniak.

Podkreśla, że w tym ostatnim przypadku OHL chce skupić się na uzyskaniu kontraktów na polskim rynku. Jednak wcześniej do portfela obu koncernów mogą wpaść znaczące zlecenia z rynku energii i gazu.

— Na początku chcemy ubiegać się wspólnie o dwa zlecenia warte setki milionów euro każde. Jedno w Kazachstanie, drugie na Cyprze. Przetargi są już ogłoszone. Ofertę złożymy na przełomie 2010/11 r. — mówi rzecznik PBG.

W planach jest także projekt zagraniczny, nad którym chcą pracować m.in. w roli wykonawcy i operatora.

— To zlecenie dotyczy budownictwa i eksploatacji. Opiewa na 800 mln EUR — dodaje Jacek Krzyżaniak.

W połowie września PBG i OHL podpisały porozumienie. Za 506 mln zł PBG sprzeda Hiszpanom akcje spółek zależnych. Najwięcej, bo 431 mln zł, zapłaci za pakiet Hydrobudowy. Po transakcji PBG będzie mieć nie mniej niż 12 proc. jej akcji i 49,9 proc. akcji Aprivia z możliwością zwiększenia udziału w Hydrobudowie. Inwestor będzie musiał ogłosić wezwanie do 66 proc. akcji Hydrobudowy. Podczas spotkania przedstawiciele firm potwierdzili parametry transakcji.

— Przeprowadzimy połączenie Hydrobudowy Polska i Hydrobudowy 9, by na początku 2011 r. były już jednym podmiotem. Teraz rozpocznie się due diligence w Hydrobudowie Polskiej i Aprivi, które potrwa dwa-trzy miesiące. Transakcja powinna być sfinalizowana na początku 2011 r. — mówi Jacek Krzyżaniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy