PBG zamierza pozyskać z publicznej emisji do 100 mln zł na inwestycje

opublikowano: 06-06-2004, 09:50

PBG, spółka wykonawcza z branży instalacyjnej gazu ziemnego, ropy naftowej i wody, zamierza zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Z emisji swoich akcji chce pozyskać do 100 mln zł - poinformował PAP wiceprezes PBG, Przemysław Szkudlarczyk.

Wcześniej prezes spółki, Jerzy Wiśniewski, informował, że debiut spółki możliwy będzie w czerwcu lub we wrześniu 2004 r.

"Pieniądze z emisji chcemy przeznaczyć na rozwój spółki, pozyskanie nowych technologii i zwiększenie zdolności do realizacji dużych kontraktów. Chcemy pozyskać z rynku na ten cel 50-100 mln zł, ale sądzę, że będzie to znacznie powyżej 50 mln" - powiedział Szkudlarczyk. Dodał, że spółka w tym roku spodziewa się rozstrzygnięcia kilku dużych kontraktów.

"Pieniądze zebrane z rynku pozwolą nam na ich realizację" - dodał. Poinformował też, że na giełdzie znajdą się akcje stanowiące około 30 proc. kapitału spółki.

PBG zajmuje się budową, modernizacją, remontami i serwisem m.in. instalacji wodnych, wydobywczych dla górnictwa gazu ziemnego i ropy naftowej, rurociągów stalowych, infrastruktury dla ciepłownictwa i dla obiektów przemysłowych, współpracuje też przy budowie dróg i autostrad.

Szkudlarczyk dodał, że PBG przymierza się do wzięcia udziału w przetargach na budowę infrastruktury w projekcie dostarczania gazu sprężonego do Polski z Norwegii. Gaz ten miałby być przetaczany ze statków do terminali na północno-zachodnim wybrzeżu Polski.

Poinformował też, że PBG wystartował w przetargu na rozbudowę dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) magazynu gazu w Wierzchowicach. Przetarg na pierwszy etap rozbudowy magazynu w Wierzchowicach ma zostać rozstrzygnięty w tym roku. Wartość kontraktu szacowana jest na 400 mln zł.

Z największych firm z branży gazowej i paliwowej PBG współpracuje z PGNiG, niemieckim koncernem RWE i Petrobaltikiem. PBG współpracuje też z samorządami budując sieci gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne.

"Planujemy w tym roku zrealizować dwie kolejne inwestycje. Potencjał rynku jest bardzo duży, gdyż w Polsce jest 250 miast, które nie posiadają sieci gazowej" - powiedział Szkudlarczyk.

Dodał, że spółka zamierza też uczestniczyć przy budowie autostrad, gdyż dysponuje technologią konieczną do modyfikowania sieci rurociągów pod przebiegającymi drogami. PBG planuje też wejście na rynki zagraniczne do krajów UE, byłego ZSRR, na Bliski Wschód i do Afryki Północnej.

Skonsolidowane przychody grupy PBG w 2003 r. wzrosły do 180,7 mln zł, a zysk netto do 11,3 mln zł. Rok wcześniej grupa zanotowała 162,1 mln zł przychodów i 4,6 mln zł zysku netto.

W pierwszym kwartale 2004 r. grupa zanotowała 16,7 mln zł przychodów i 0,5 mln zł zysku netto. PBG planuje, że w tym roku skonsolidowane przychody wzrosną do około 200 mln zł.

Właścicielem PBG jest obecnie jej prezes oraz członkowie zarządu. Jerzy Wiśniewski ma 65,73 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki.

Łukasz Pawłowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PBG zamierza pozyskać z publicznej emisji do 100 mln zł na inwestycje