PBP na giełdzie za dwa lata

ET
opublikowano: 12-01-2011, 11:53

Nowy bank z grupy IDM jest gotowy do  startu. Celuje w duże korporacje, średnie i małe firmy oraz samorządy.

Polski Bank Przedsiębiorczości, który powstał na bazie WestLB Bank Polska, po roku uśpienia, kiedy rozstrzygało się, kto zostanie jego nowym właścicielem, wraca do czynnej bankowości.

Przypomnijmy, w ubiegłbym roku pod młotek wystawił go niemiecki WestLB Bank przymuszony d sprzedaży zagranicznych aktywów przez Komisję Europejską. Bank kupili do spółki IDM SA (45 proc. akcji) oraz fundusz private equity ABRIS Capital Partners.

Nowy nabytek przedstawił dziś nową strategię na najbliższe lata. PBP koncentruje się na trzech rynkowych segmentach: dużych korporacjach, małych i średnich firmach, oraz samorządach. W pierwszych dwóch sektorach widzi duże możliwości po stronie wspierania eksportu. Bank uważa, że istnieje nisza szczególnie jeśli chodzi o współpracę z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. ubezpieczającą transakcje z krajami wysokiego ryzyka.

W przypadku Jednostek Samorządu Terytorialnego PBB nie zamierza uczestniczyć w przetargach na proste finansowanie samorządów lecz organizowanie bardziej złożonych transakcji, szczególnie w ramach partnerstwa prywatno-publicznego.

Bank ma obecnie 50 klientów i w ciągu roku chce podwoić ich liczbę. Akcja kredytowa po spadku w 2010 roku z 800 mln w 2009 do 240 mln ma wzrosnąć do 1,2 mld. Zyski prognozowane są na poziomie około 12-13 mln wobec około 5 mln w 2010 i 28 mln w 2009 roku. Bank zakłada przekroczenie 20 mln zł w kolejnych latach.

Bank bardzo agresywnie chce wejść w rynek, zakłada że za dwa lata może pojawić potrzeba dekapitalizowania banku. Źródłem będzie giełda. Planowana emisja ma wynieść około 100 mln.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane