PBS Finanse pomyśli o emisji

GRA
opublikowano: 17-01-2011, 00:00

Dawny Beef-San, startujący w biznesie finansowym, chce zebrać 10 mln zł. Ma poparcie głównego akcjonariusza.

Dawny Beef-San, startujący w biznesie finansowym, chce zebrać 10 mln zł. Ma poparcie głównego akcjonariusza.

PBS Finanse, czyli dawny mięsny Beef-San, oszacował swoje tegoroczne potrzeby kapitałowe. Na rozpoczęcie i rozwój działalności w branży finansowej potrzebuje 20 mln zł. Skąd je weźmie?

— Mamy płynne aktywa o wartości kilkunastu milionów złotych. To nam wystarczy na rozwój do połowy roku. Rozważymy też emisję akcji z prawem poboru — mówi Jerzy Biel, prezes PBS Finanse.

To oznacza, że zarząd liczy na wsparcie głównego akcjonariusza, czyli Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, który kontroluje 45 proc. kapitału PBS Finanse.

— Tak, rozmawiamy na ten temat. W pierwszym półroczu zobaczymy, jak spółka radzi sobie z rozwojem sieci agencyjnej, a w drugim mogłoby dojść do emisji. Myślimy o ofercie z prawem poboru o wartości około 10 mln zł. Cena emisyjna byłaby niższa od kursu rynkowego — przewiduje Lesław Wojtas, prezes PBS.

Rozwój sieci agencyjnej pochłonie w tym roku kilka milionów złotych, za które PBS Finanse chce otworzyć oddziały banku PBS — w Katowicach i w Krakowie.

— Będą to pełnowartościowe placówki, obsługujące zarówno klientów detalicznych, jak i korporacyjnych. Ponadto planujemy otwierać mniejsze, satelickie placówki, np. w Rybniku, Częstochowie czy w Bielsku-Białej — mówi Jerzy Biel.

Więcej pieniędzy pochłonie rozwój spółki Duet, która ma się specjalizować w udzielaniu szybkich pożyczek. Zajmuje się tym już od trzech kwartałów, a 2010 r. udało jej się zamknąć ze 100 tys. zł zysku netto.

— W tym roku chcemy przeznaczyć na to kilkanaście milionów złotych. W perspektywie kilku lat pomyślimy o wprowadzeniu tej firmy na giełdę — zapowiada Jerzy Biel.

Trzeci filar finansowego biznesu, czyli leasing, pochłonie kilka milionów złotych. Za te pieniądze spółka przejmie regionalną firmę leasingową. Rozmowy trwają.

Co z biznesem mięsnym? PBS Finanse wciąż zajmuje się handlem wołowiną, prowadzi też siedem sklepów mięsnych.

— Na te aktywa na razie trudno znaleźć kupca. Zarabiają na siebie, więc nie podejmujemy na razie decyzji — twierdzi Jerzy Biel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane